İsveç ordusu, Rusya'nın Baltık Denizi'ndeki saldırgan faaliyetlerine karşı Gotland Adası'ndaki askeri birimleri güçlendirdi

Diaspora
_QHA Ankara
17 Ocak 2022, 14:39
_QHA Ankara
17 Ocak 2022, 14:39

İsveç, Rusya’nın Baltık Denizi’ndeki faaliyetleri nedeniyle savaş kabiliyetini güçlendiriyor. İsveç Silahlı Kuvvetleri, Baltık Denizi’nde artan Rus askeri saldırganlığı nedeniyle Gotland Adası’ndaki askeri birimleri genişletme kararı aldı.

İsveç, Rusya’nın Baltık Denizi’ndeki faaliyetleri nedeniyle savaş yeteneklerini güçlendirmek için hazırlıklara başladığını duyurdu. İsveç Savunma Bakanlığı, askeri personel ve teçhizatın adaya nasıl ulaştığını gösteren görüntüler yayımladı. İsveç Savunma Peter Gultqvist, “Silahlı kuvvetler, İsveç’in bütünlüğünü korumak için tedbir alıyor.” dedi.

İSVEÇ, ARTAN RUS SALDIRGANLIĞINA KARŞI HAREKETE GEÇTİ

İsveç’te 15 Ocak 2022 tarihinde devlet televizyonunda, İsveçli askerlerin ve askeri teçhizatın adaya ulaştığı görüntüler servis edildi. Teçhizatlar, Gotland Adası’nın idari merkezi Visby şehrine feribotla teslim edildi. İsveç Gotland Alayı Başkanı Matthias Ardin, “onlarca savaş aracının” geldiğini bildirdi. İsveç Silahlı Kuvvetleri, Baltık Denizi’ndeki artan Rusya faaliyetleri hususunda, “birkaç noktada operasyonların hızlandırıldığını” açıkladı.

İsveç'te "sahte subay" skandalı: 20 yıl görev yapmış - Son Dakika Haberleri

İSVEÇ SAVUNMA BAKANLIĞI:SİLAHLI KUVVETLER, İSVEÇ’İN BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUR

Öte yandan, İsveç Savunma Bakanı, “Silahlı kuvvetler, İsveç’in bütünlüğünü korumak ve İsveç’i ve İsveç’in çıkarlarını koruma yeteneğimizi göstermek için gerekli önlemleri alıyor. Ve Gotland’da artan devriyeler, Stockholm’ün durumu ciddiye aldığının ve İsveç’in gafil avlanmayacağının bir işareti.” ifadesini kullandı.