İsveç Kraliyet Hanedanı ödülünü bir Türk akademisyen kazandı

Eğitim
Ömer Cihad Kaya
28 Nisan 2019, 12:46
Ömer Cihad Kaya
28 Nisan 2019, 12:46

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, her yıl alanında başarılı isimlere takdim edilen “Kraliyet Hanedanı” ödülünü, “Beyinde dil ve duygu gelişimi” üzerine çalışmaları bulunan Türk akademisyen Dr. Hatice Zora’ya layık gördü.

Stockholm Üniversitesinde beyin, dil bilimi ve nörofizyoloji alanında araştırmalar yapan öğretim görevlisi Türk akademisyen Dr. Hatice Zora’yı, “Beyinde dil ve duygu gelişimi” üzerine çalışmaları ile dünyaca tanınan bir bilim insanı.

ÖDÜLÜ İSVEÇ KRALININ ELİNDEN ALDI

İsveç Kraliyet Sarayı’ndaki ödül törenine, İsveç Kralı Carl 16. Gustaf, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi üyeleri Anders Olsson, Bo Ralph, Horace Engdahl ve Tomas Riad ve çok sayıda davetli katıldı.

Zora, ödülünü Kral Carl 16. Gustaf’ın elinden alırken ayrıca kendisine, 120 bin kron (yaklaşık 75 bin lira) para ödülü takdim edildi.

Türk akademisyen Hatice Zora, ödülle ilgili duygularını “İsveç Kralı Carl 16. Gustaf’ın 70. yaşı onuruna 3 yıl önce verilmeye başlanan ve ülkede 1818’den beri hüküm süren Kraliyet Hanedanı (Bernadotte Hanedanı) adına verilen bu ödülü, bu yıl bir Türk akademisyen olarak almaktan gurur duydum” şeklinde aktardı.

DR. HATİCE ZORA KİMDİR?

Lisans derecesini Ankara, Hacettepe Üniversitesi’nde, yüksek lisans derecesini Lund Üniversitesi’nde tamamladı. 2016 yılında, Mapping’deki tez çalışmasında Stockholm Üniversitesi’nde “Beyindeki sözcüksel olarak belirlenmiş prosodik bilgiler için bellek izleri” isimli doktora tezini tamamladı.

Hatice Zora, fonetik, sinirbilimi ve dilbilimi (linguistik) üzerine multidisipliner çalışmalar yürüten bir bilim insanı.

Zora’nın devam eden araştırma projesi de yine, dilbilim, nörobiyoloji ve deneysel psikoloji üzerine yoğunlaşmış durumda.

Dr. Hatice Zora, İsveç’te çok prestijli bir ödül olan Bernadott bursunu almaya hak kazanmış ve temelde dil melodisi (prosodi) üzerine deneysel çalışmalar yürütüyor. bulunuyor. Zora çalışmalarını, “Çeşitli ruhsal hastalıkların tedavisinde katkı vereceğini düşündüğüm araştırmalarım, insanlarda bilişsel (dilsel) kabiliyetin nasıl ortaya çıkıp geliştiğini anlamamıza, sosyal biyoloji ve psikoloji alanlarına katkısı olacaktır.” şeklinde tanımlıyor.