İsveç devlet televizyonunda PKK elebaşı ile röportaj yapıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Haziran 2022, 20:15
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Haziran 2022, 20:15

NATO üyeliği konusunda Türkiye ile görüşmelerin yapıldığı bir süreçte İsveç devlet televizyonu SVT, terör örgütü PKK/YPG elebaşlarından Mazlum Abdi kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile röportaj yaptı.

İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye ile görüşmeler yaptığı bir dönemde SVT’de sözde makamından açıklamalarda bulunan terör örgütü elebaşlarından Ferhat Abdi Şahin, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyini terörden temizlemek için yapacağı muhtemel bir operasyona cevap vereceklerini ifade etti. Türkiye’nin muhtemel operasyonu için NATO ülkelerine baskı yaptığını iddia eden terörist elebaşı Şahin, “İsveç’in kendilerine verdiği desteğin devam etmesi, bu desteğin siyasi ve ahlaki olduğunu açıklaması gerektiğini” belirtti.

SVT, DAHA ÖNCE DE PKK’LI SALİH MÜSLÜM’LE RÖPORTAJ YAPMIŞTI

İsveç devlet televizyonu SVT, terör örgütü YPG/PKK’nın elebaşlarından Salih Müslim’le de Suriye’nin kuzeyinde saklandığı ABD askeri üssünde 25 Mayıs’ta bir röportaj yapmıştı. Bu röportaja tepki gösteren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Özellikle İsveç, Stockholm’ün caddelerinde teröristleri gezdiriyor, kendi polisleriyle onları güvence altına alıyor. Hatta hatta görüşmeyi yaptıkları günün akşamında İsveç devlet televizyonunda Salih Müslim denen teröristi konuşturarak bize her türlü yanlışı yapıyor” değerlendirmesiyle İsveç’in bölücü terör örgütüne ilişkin konuşmuştu.

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİNE TERÖR DESTEĞİ NEDENİYLE ÇEKİMSER DAVRANIYOR

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik sürecine girmesinin ardından bölücü terör örgütü PKK’ya çok açık bir şekilde destek verildiğini belirterek, söz konusu karara olumlu bakmadığını açıklamıştı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olabilmesi için 30 NATO müttefiki ülkeden onay alması gerekiyor. İsveç ve Finlandiya Ankara’ya heyet göndermişti. Yetkililerin Türkiye’yi ikna çalışmaları sürüyor.