İsveç, Danimarka, Norveç büyükelçileri, Kırım'ın idari sınırını ziyaret etti

Güncel
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 14:53
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 14:53

İsveç, Danimarka ve Norveç’in Kıyiv büyükelçileri, Ukrayna’nın Herson bölgesini ve işgal altındaki Kırım ile Herson bölgesi arasındaki idari sınırı ziyaret etti. Ayrıca ziyarete, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov eşlik etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Temsilcisi Anton Korıneviç ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’un, İsveç’in Kıyiv Büyükelçisi Tobias Thyberg, Danimarka’nın Kıyiv Büyükelçisi Ole Egberg Mikkelsen ve Norveç’in Kıyiv Büyükelçisi Erik Svedahl ile birlikte, 19 Mayıs 2021 tarihinde, Herson bölgesine ziyaret gerçekleştirdiği bildirildi. Ziyaret çerçevesinde büyükelçiler Herson Valisi Sergiy Kozır, Herson Bölge İdaresi Başkanı Oleksandr Samoylenko ve Herson Belediye Başkanı Igor Kolıhayev ile görüşme yaptı.

BÜYÜKELÇİLER, 18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SOYKIRIM KURBANLARINI ANDI

Sonrasında büyükelçiler, Kırım Temsilcisi Korıneviç ve KTMM Başkanı Çubarov ile birlikte Kırım Tatar Soykırım kurbanlarını andı ve Herson’daki 1944 Kırım Tatar Sürgünü anıtına çiçek bıraktı ve Herson ile işgal edilen Kırım’ın idari sınırında bulunan Kalançak ve Çaplınka kontrol noktalarını ziyaret etti.

Kırım Temsilciliğinden açıklamada, “İsveç, Danimarka ve Norveç büyükelçilerine Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdikleri destek için teşekkür ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.