İşte Rusya işbirlikçilerinin İstanbul'daki "sözde forum"una katılanlar!

02 Ekim 2019, 21:11

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım’ın işgali meşrulaştırma çabalarında Rusya’nın “sözde forum” oyununa alet olan isimleri ifşa etti.

KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Çubarov, “01 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da sözde “Kırım-Türk” sahte ekonomik forumu düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği sayesinde Türk işadamları, arkasında Rus istihbarat güçlerin bulunduğu bu provokasyon hakkında önceden bilgilendirildiler. Bu Rus provokasyonunda bilerek iştirak eden bazı katılımcıların bilgilerini (kartvizitler ve bazı fotoğraflar dahil) aşağıda açıklıyoruz. Bu şahıslar için yetkili kurumlar tarafından Ukrayna’ya giriş yasağı getirilmesi için elimizden gelenini yapacağız.” açıklamasında bulundu.

01 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da sözde “Kırım-Türk” sahte ekonomik forumu düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Середа, 2 жовтня 2019 р.

İŞTE RUSYA’NIN PROPAGANDASINA ALET OLANLAR!

1-Ferhat Pazarbaşı-Ganda (Endüstri Mühendisi) (İstanbul)
2-Yavuz Arıyan-İttifak Holding (Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi) (Konya), Bertu Makina & Maden Exports (Genel Müdür) (Ankara)
3-Nihat Alparslan-Uluslararası Gazeteciler ve Basın Danışmanları Derneği, İnternet Gazetecileri Derneği (Genel Başkan) (Ankara)
4-H. Tugay Şen-Görev Holding (Yönetim Kurulu Başkanı) (İstanbul)
5-M. Cankat Aytek-Dmitrovsky Port (İstanbul) (Yönetici Ortağı)
6-Abdullah Türer Yener-Voicepress.Az-Uluslararası Azerbaycan Haber Ajansı Türkiye Temsilcisi
7-Prof. Dr. Lemara Selendili- Sözde Kırım Tatarları Konseyi Eğitim, Bilim ve Gençlik Politikası Komitesi Başkanı, Filoloji Profesörü
8-Burak Karacebe-Karacebe-Eğitim, Danışmanlık, Gıda, Tarım, Hayvancılık (İstanbul)
9-Vladimir Murzin-Bozkurt Agricutural Machinery (İhracat Satış Direktörü) (Ankara)
10-Hüseyin Sarıkaya-MayaPaz (İstanbul)
11-Valentina Gayvoronskaya-Kırım’daki işgalci idare bünyesinde İcra Müdürü
12-Natalya Nikolayevna Serova- Güney Bölge İhracat Destek Merkezi (Müdür) (Kırım)
13-Enver Emiraciev- Development Industry (Gelişme Endüstrisi) (Müdür) (Kırım)
14-Dmitry Evdokimov-Rusya İstanbul Başkonsolos Yardımcısı, Müsteşar (İstanbul)
15-Volkan Selim Selçuk-MZF Grup İnşaat A. Ş. (Üst Yapı Grubu Müdürü) (Ankara)
16-Zenife Ablayeva

TÜRKİYE’DEN TEPKİ

Bilindiği gibi işgalci Rusya ve işbirlikçileri, 1 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da işgal altındaki Kırım ve Türkiye arasında güya ticaretin gelişmesini hedefleyen bir forum düzenledi. Rusya ve işbirlikçilerinin İstanbul’da düzenlemeyi planladıkları sözde ”Ekonomik Forum” otel krizine takılınca başka bir yerde gerçekleştirildi.

Sözde foruma ”Rusya’dan” 20 kişilik bir heyetin de katılacağı ilan edilmişti. İşgalci Rusya ve işbirlikçilerinin, İstanbul’da işgal altındaki Kırım ve Türkiye arasındaki ticaretin gelişmesini hedefledikleri forumun katılım bedeli ise 3 bin TL olarak duyurulmuştu.

Daha sonra Türk Dışişleri Bakanlığı, Rus işgali altındaki Kırım’a uygulanan uluslararası yaptırımların delinmesine yönelik İstanbul’da düzenlenen “sahte forum” hakkında açıklama yaptı.
Ukrinform ajansına açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin Ukrayna ile ilgili tutumu net. Biz Ukrayna toprak bütünlüğünü destekliyoruz ve Kırım’ın yasa dışı ve gayrimeşru ilhakını tanımıyoruz. Kırım’daki özde yönetimiyle resmi bağlantılarımız yok. İlhakı meşrulaştırma girişimleri bizim politikamızı etkilemeyecek.” ifadeleri kullanıldı.

UKRAYNA’DAN TEŞEKKÜR

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği destek için Türkiye’ye teşekkür etti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Katerına Zelenko, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye Dışişleri Bakanlığına sözde ‘Kırım forumu’ konusunda gösterdiği kararlı tutum için minnettarız.” ifadelerini kullandı.

KIRIM’DA İŞGALİ MEŞRULAŞTIRMAYA VE AMBARGOYU DELMEYE YÖNELİK YENİ ÇABA

Türkiye, Rusya ve Kırım arasındaki ilişkilerin gelişmesini sağlama kisvesi altında hazırlığı yapılan forum ile Rus işgali altındaki Kırım’a uygulanan uluslararası yaptırımların delinmesine yönelik Rusya siyasetine İstanbul alet edilmek istendi.

Sözde ekonomik forum, işgalci Rusya’nın, Türkiye üzerinden Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’ı işgalini meşrulaştırmasına yönelik yeni adımlarından birisi olarak yorumlandı.

Öte yandan, söz konusu forum, Kırım’ın işgalinden dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımları delmeye yönelik çabalardan birisi olarak da kaydedildi.

Kırım
Rus işgali
Rus propagandası
sözde forum