İzmir'de şiddetli deprem, İstanbul'da hissedildi

30 Ekim 2020, 14:59

Türkiye bugün İzmir’den gelen deprem haberiyle sarsıldı. İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında richter ölçeğine göre 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “20’ye yakın binada yıkım ihbarı var.” dedi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ilk belirlemelere göre 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve enkaz altında halen vatandaşların olduğunu açıkladı.

İLGİLİ HABER: BAYRAKLI’DA ENKAZDAN 4 KİŞİ YARALI ÇIKARILDI

Türkiye’nin batı illeri, İzmir’in Seferihisar ilçesinde saat 14.51’de richter ölçeğine göre 6,6 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Depremin merkez üssü Seferihisar deniz sahilinin 17 kilometre açıklarında olduğu tespit edildi. Yerin 11,8 kilometre altında gerçekleşen depremin şiddeti İstanbul, Manisa, Aydın, Muğla, Bursa, Balıkesir, Denizli, Sakarya gibi büyükşehirlerde de hissedildi. Deprem nedeniyle Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki bazı binalar yıkıldı. Deprem sonrası kent genelinde çok sayıda binada hasar oluştu. Kentte Bayraklı ve Bornova ilçelerinde yüksek katlı bazı binaların yıkıldığına yönelik ihbarlar geldi. Enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışma yürütülüyor. AFAD şu ana kadar 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 3 kişinin de yaralı olarak hastaneye sevk edildiğini duyurdu.

QHA DEPREM GELİŞMELERİNİ ANBEAN BİLDİRİYOR

AFAD’DAN İLK AÇIKLAMA

AFAD depremde 4 kişinin yaşamını yitirdiğini 3 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İzmir’deki depremde ne yazık ki 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Toplamda 120 vatandaşımız depremden etkilendi. 38 ambulansımız, 35 UMKE ekibimiz ve 2 ambulans helikopterimiz olay yerinde. Tüm desteğimizle İzmir halkının yanındayız. Başımız sağ olsun.” dedi.

DEPREM SONRASI DENİZ SUYU TAŞTI

Seferihisar’da deprem sonrası suyunun yükseldiği görüldü. Tsunami etkisi nedeniyle çok sayıda tekne hasar görürken, deniz kıyısı sokaklar da sular altında kaldı.

6 ARTÇI SARSINTI OLDU

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, depremin ardından, saat 15.01 itibarıyla büyüklükleri 4,1 ila 4,8 arasında değişen 6 artçı sarsıntı yaşandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:


“İzmir’de meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Devletimizin tüm imkanlarıyla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanındayız. İlgili tüm kurumlarımızla, bakanlarımızla bölgede gerekli çalışmalara başlamak için harekete geçtik.”

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşanan deprem ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Soylu şuana kadar 6 binanın yıkıldığı ihbarı aldıklarını belirterek, “Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 bina yıkılma ihbarı geldi Uşak, Denizli, Manisa, Balikesir, Aydın ve Muğla’da ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir Ekiplerimiz sahada tarama ve müdahalelerine devam etmektedir Geçmiş olsun” dedi.

“ULAŞIM VE İLETİŞİMDE SIKINTI YOK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, depremin ardından ulaşım ve iletişim açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını bildirdi.

İZMİR VALİSİ KÖŞGER’DEN AÇIKLAMA

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bize intikal eden can ve mal kaybıyla ilgili henüz bilgi yok. Kriz merkezine geçeceğiz, gelen bilgiler neyse aktaracağız.” diye konuştu.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SOYER: 20 BİNA YIKILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer, son gelişmeler konusunda bilgi verdi. Soyer, “Şu anda derli toplu bilgiye sahip değiliz. Bazı ihbarlar aldık onları yerinde tespit ediyoruz. Yıkılan binalarımız var. Özellikle Bornova-Bayraklı bölgesinde. Onlarla ilgili biz de bilgi almaya çalışıyoruz şu anda. Şu an can kaybına ilişkin elimizde bilgi yok. Ama olabilir. Depremde 20’ye yakın binanın yıkıldığı ihbarını aldık.” şeklinde açıklamada bulundu.

İSTANBUL VALİSİ ALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

AFAD verilerine göre;  saat 14.51’de merkez üssü Ege Denizi- Seferihisar olan 6.6 büyüklüğünde #deprem meydana gelmiştir. İstanbul’da da hissedilen depremle ilgili olarak herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. Tüm vatandaşlarımıza ve İzmir’e geçmiş olsun.

“OLUMSUZ AÇIKLAMA GELMEDİ”

Seferihisar Belediye başkanı İsmail Yetişkin, “Şu an için herhangi bir olumsuz açıklama gelmedi. Herkes telaştan dışarıda” dedi.

Yarın gece yarısına kadar geçerli. Yeşil tavan 4.5 sarı tavan 5.5 Balıkesir civarı sabah, orta karadeniz bölgesi ve Erzincan öğleyin ani basınç değişikliği nedeniyle yüksek #deprem riskli görünüyor. Bu hava durumuna göre yapılan tahmindir. Hava değişirse tahmin tutmayabilir.

DEPREM ÇOK UZUN SÜRDÜ

Halk depremin paniği ile sokaklara döküldü. Balıkesir Ayvalık’ta yaşayan emekli öğretmen Recep Esen, “Hayatımda irili ufaklı çok depreme şahit oldum ama bu hayatımda şahit olduğum en uzun süreli depremdi” dedi.

Öte yandan, eski televizyoncu Akın Sel, “Deprem olduğunda Milas köy pazarındaydık. İnanılmaz güçlü depremdi. Herkese geçmiş olsun” diye aktardı.

deprem
ege
İstanbul
İzmir
Marmara
Bunlara da bakın: