İstanbul Üniversitesi'nde Kırım Tatar Sürgünü'nün 78'inci yılı anma programı düzenlendi

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
20 Mayıs 2022, 19:27
Mehmet Berk Yaltırık
20 Mayıs 2022, 19:27

İstanbul’da bugün, İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü ve Kırım Derneği İstanbul Şubesi tarafından “Akademik Sohbetler” serisinin 4’üncü etkinliği çerçevesinde “78. Yılında 18 Mayıs 1944 Kırım Türklerinin Sürgünü Anma Programı” düzenlendi. Programa Prof. Dr. İlber Ortaylı başta olmak üzere tanınan akademisyenler ve Kırım Tatar diasporasından temsilciler ile Kırım kökenli sanatçı Orhan Gencebay katıldı.

Bugün İstanbul Üniversitesi’nde, İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü ve Kırım Derneği İstanbul Şubesi tarafından “Akademik Sohbetler” serisinin 4’üncü etkinliği çerçevesinde “78. Yılında 18 Mayıs 1944 Kırım Türklerinin Sürgünü Anma Programı” gerçekleştirildi.

Anma panelinde; Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer, Dr. Öğr. Üyesi Ayna Askeroğlu Arslan, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, yazar Hasan Kırımer, Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Uzman Öğretmen Recep Şen, Romanya eski milletvekili Nejat Sali konuşma yaptı. Enstitü Sekreteri Gülcan Balcı Başkaya’nın koordinatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy ve Kırım kökenli ünlü sanatçı Orhan Gencebay da konuştu.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğe akademisyenler ve Kırım Tatar diasporasından temsilciler ile birlikte öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi. Panele katılımı vesilesile ile Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten tarafından, panelin konuşmacılarına Kırım Tatar bayrağı ve teşekkür plaketi hediye edildi.

Programın kaydını, İstanbul Üniversitesi’nin YouTube sayfası üzerinden seyredebilirsiniz:

Etkinlikten Kareler:

(Fotoğraflar: Kırım Derneği İstanbul Şubesi Facebook Sayfası ve Bülent Eken)