İstanbul Kırım Derneğinden siyasi tutsak Kırım Tatarlarına destek

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
11 Temmuz 2019, 21:21
Ömer Cihad Kaya
11 Temmuz 2019, 21:21

Kırım Derneği İstanbul Şubesi, işgalci Rusya’nın düzmece davalarla hapsettiği Kırım Tatarları hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.


Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’un , düzmece bir dava çerçevesinde hapse mahkum edilen siyasi tutsak Kırım Tatarları Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov’a destek verme çağrısı üzerine, İstanbul Kırım Derneği basın açıklaması yapacaklarını duyurmuştu.

Kırım Tatar siyasi tutsakların işgalciler tarafından hapse mahkum edilmesinin kınandığı basın açıklamasına, İstanbul’da faaliyet gösteren İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği de katılım gösterdi.

İşgalci mahkeme tarafından ağır hapis cezasına çarptırılan siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla dernek yönetimi tarafından bir basın açıklaması yapılarak, işgalci Rusya’nın Kırım Tatarlarına ana vatanı Kırım’da yürüttüğü haksız ve hukuksuz fiiller kınandı.

Kırım Derneği İstanbul Şube Başkanı Celal İçten tarafından okunan söz konusu basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Değerli Basın Mensupları, 2. Dünya Savaşı sırasında  ve sonrasında Sovyet-Rus rejimi tarafında sistemli  olarak soykırıma uğratılan Kırım Tatar Türkleri, insanlıktan nasibini almamış Sovyet-Rus rejimi tarafında 22 gün süren sürgün yolculuğunda ve gönderildikleri sürgün bölgelerindeki soğuk,hastalık ve açlıktan dolayı nufusunun %46’sı hayatlarını kaybederek şehit olmuşlardır.

1990 yılları başında Mustafa AbdülCemil KIRIMOĞLU liderliğinde sürgünden vatanlarına dönmeye başladılar. Milletimiz vatanları Kırım’da kök salarken 26 Şubat 2014 de Rusya Federasyonu Başkanı Putin in emri ile tekrar işgale uğradılar.

 İşgal ve halkımıza baskılar devam etmektedir.

Milli liderimiz ve arkadaşlarının vatanları Kırım’a dönmelerine izin verilmediği gibi Kırım da yaşayan öğretmenlerimize, cami hocalarımıza,iş adamlarına ve halkımıza baskılar giderek artmaktadır.Halkımızın can güvenliği tehlikesi devam etmektedir.

Milli Mekteplerimiz kapatılarak cocuklarımızın kendi dillerinde eğitim almaları yasaklanmıştır. Bununla beraber seyahat hürriyetimiz de kısıtlanmıştır.

Rusya Devleti ve Putin’in  baskılarına maruz kalan halkımız Kırım da tutuklanıp Rusya topraklarına götürülerek yargılanmaktadırlar.

Ancak Rusya’da artan Irkçılık ne yazık ki tarihin acılarından ders alınmadığının bariz bir göstergesidir.Rusya Federasyonu  kendisine komşu ülkeler karşı uyguladığı şiddet politikası ve işgalci tutumu insanlığın yüz karasıdır.

Bu nedenle başka hukuksuz yargılamaların olmasını engellemek tüm dünyanın gözü önünde insanlığa karşı işlenen suçların önüne geçmek , en belirgin örneği olan Kırım Tatar Türklüğü’ne karşı işlenen baskıyı hatırlatmak din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin hepimizin ortak görevidir.

Dünya Barışını sağlamak için Rusya Federasyonu ve Putin durdurulmalıdır.

Bu sebeple başta Türkiye olmak üzere kardeş Türk Cumhuriyetlerinden , islam ülkelerinden ve hür dünya ülkelerinden destek bekliyoruz.

İstanbul Kırım Derneği   Kırım Tatar Türkleri Milli Yol Başçımız Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU ve Milli Meclisimiz etrafında mücadelesine devam edecektir.

Buna söz veriyoruz.

Vatan yolundaki mücadelemizde Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.”

Basın açıklamasının okunmasının ardından Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğunun önüne siyah çelenk bırakıldı.

MOSKOVA’DA SİYASİ TUTSAKLARA DESTEK VEREN KIRIM TATARLARI GÖZALTINA ALINDI!

Öte yandan, Rusya Yüksek Mahkemesinde bugün, Kırım Tatarları; Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov’un (Birinci Bahçesaray Grubu) haklarında çıkarılan hapis cezası kararına karşı verilen temyiz başvuruları incelendi.

Duruşmanın görüldüğü esnada, mahkeme binası önünde toplanan çok sayıda Kırım Tatarı, siyasi tutsaklara desteklerini iletti.

Ancak Rus polisi, 50’nin üzerinde Kırım Tatarını sözde kamu düzenini bozmak ve izinsiz gösteri yapmak gibi fiillerle gözaltına aldı.