İstanbul'daki suikast, Kırgızistan'ı karıştırmaya devam ediyor

Güncel
Oğuzhan Batur
27 Kasım 2019, 17:31
Oğuzhan Batur
27 Kasım 2019, 17:31

Kırgızistan’ın Mali Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Bekir Tayirov, çeşitli basın servislerinin yaptığı araştırmalar ile birlikte yurt dışına kaçırılan paranın yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Bekir Tayirov, Mali Suçlarla Mücadele Dairesinin konu ile ilgili soruşturma başlattığını ifade etti. Bekir Tayirov’un, kara para aklama işlerinde kullanılmak üzere ülkeden çıkarılan para miktarına dair yaptıkları incelemeler ile ilgili yaptığı açıklamada, “Toplamda 932 milyon 736 bin dolar civarındaki paranın yasa dışı olarak Çin, Türkiye, Litvanya, Birleşik Krallık ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkeye çıkarıldığı tespit edilmiştir.” dedi.

YOLSUZLUK SKANDALINDA MATRAYMOV AİLESİ KİLİT ROL OYNUYOR

Özgür Avrupa Radyosu (RFE/RL), İstanbul’da suikast sonucu öldürülen Samet Erkin üzerine yaptığı araştırmalarda birçok Kırgız resmi görevlisi ile öldürülen Uygur iş adamının irtibatını bulmuştu. Samet Erkin’in, Kırgızistan resmi görevlilerinin karıştığı birçok kara para aklama operasyonunda kilit rol oynadığı görülmüştü. Erkin’in özellikle Kırgızistan Devlet Gümrük Komitesi Başkan Yardımcısı Rayimbek Matraymov ile yakın temasta olduğu görülmüştü.

SAMET ERKİN KENDİNİ KORUMAK İÇİN TÜRK VATANDAŞLIĞI İŞLEMLERİ BAŞLATMIŞTI

Tayirov, Kırgızistan makamlarının bu yıl Temmuz ayında Samet Erkin için tutuklama emri çıkardığını da ifade etti. Yapılan araştırmalarda Matraymov’un eşinin Dubai’de bir projenin yatırım ortağı olduğu ve bir diğer Kazakistan pasaportuna sahip Uygur olan Habibulla Abdukadir’in bu işte yer aldığı öğrenildi. Samet Erkin’in öldürülmeden önce kendisini koruma altına almak için Türk vatandaşlığı işlemlerini başlattığı bilgisine de ulaşıldı.

KAZAK HALKI MATRAYMOV’UN TUTUKLANMASINI İSTİYOR

Kırgızistan’da yolsuzluk haberi büyük bir tepki ile karşılandı. Pazartesi günü Bişkek’te halk sokaklara inerek yolsuzluğu protesto etti ve Matraymov’un tutuklanmasını talep etti.