İstanbul'da yarın tahıl koridoru için ilk toplantı yapılacak

Güvenlik
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 13:03
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 13:03

Ukrayna tahılının dünya pazarına açılması için başlatılan tahıl koridoru girişimi için süreç yarın başlıyor. Reuters’ın aktardığı habere göre, yarın İstanbul’da görüşme gerçekleşecek. Türkiye, sürecin başından beri tahıl koridoru için garantör ülke olacağını açıklamıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ukrayna tahıl koridoru için Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’nin Karadeniz’de tahıl ihracı için güvenli koridorlar oluşturulması planıyla ilgili olarak harekete geçme zamanının geldiğini belirtmişti. Bu kapsamda, bugün Reuters haber ajansı tarafından görüşmelerin yarın İstanbul’da başlayacağı duyurusu yapıldı.

TAHIL KORİDORU İÇİN İLK KRİTİK TOPLANTI YARIN İSTANBUL’DA

13 Temmuz günü İstanbul’da tahıl ihracatı konusunu görüşmek için bir araya gelecek olan taraflar, Rusya’nın işgal girişimiyle depolarda bekleyen Ukrayna tahılının dünya pazarlarına açılmasını ele alacak.

Daha önce yapılacak olan görüşmenin, Türkiye, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Rusya arasında gerçekleşeceği belirtilmişti. Birleşmiş Milletler ve toplantının taraflarından henüz görüşmeye ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Son dakika: Reuters: Tahıl koridoru için görüşmeler yarın İstanbul'da

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TAHIL KORİDORU MESAİSİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün gerçekleşen telefon görüşmesinde Ukrayna limanlarının önündeki engellerin kaldırılmasının ve tahıl ihracatının yeniden başlatılmasının önemini görüştü ve açılacak olan tahıl koridoruna ilişkin ayrıntıları istişare etti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın sosyal medya hesabından konuyla ilgili, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştük. Rus saldırganlığının yeni sivil kurbanları için başsağlığı diledi. Türkiye’nin desteğini takdir ediyoruz. Ukrayna limanlarının önündeki engellerin kaldırılmasının ve tahıl ihracatının yeniden başlatılmasının önemi tartışıldı. Ayrıca Rusya’nın geçici olarak işgal edilmiş topraklardan tahılımızı almasını da engellemeliyiz” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA YÖNELİK BAŞLATTIĞI SAVAŞ EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.