İstanbul'da, Türkmenistan'ın Daimi Tarafsızlığının 25. yıl dönümü kutlandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Şubat 2020, 10:30
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Şubat 2020, 10:30

Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından 2020’nin “Türkmenistan Tarafsızlığın Ülkesi” ilan edilmesi dolayısıyla toplantı düzenlendi.

Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muratgeldi Seyitmammedov’un ev sahipliğinde Türk Dünyası Kültür Mahallesi Kültür A.Ş. Toplantı Salonunda yapılan etkinlikte, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 12 Aralık 1995’te Türkmenistan’a verilen “Daimi Tarafsızlık” statüsünün önemi anlatıldı.

BM’DE 185 OY BİRLİĞİ ONAYLANDI

Türkmenistan’ı tanıtan video gösterimiyle başlayan etkinlikte konuşan Başkonsolos Seyitmammedov, Türkmenistan’a verilen daimi tarafsızlık statüsünün BM Genel Kurulunda 185 üyenin katılımıyla oy birliğiyle onaylandığını anımsattı.

İLK RESMİ BELGE

Başkonsolos Seyitmammedov, bu kararın Türkmenistan’a bölge ülkeleri ve tüm dünya devletleriyle barışçıl ve karşılıklı yararlı ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir rol verdiğini belirterek, “Bu karar uluslararası ilişkiler tarihinde tarafsızlık ilkesine ait ilk resmi belge olmuştur. Türkmenistan’ın barışsever politikasının dünya camiasınca destek ve geniş kabul gördüğünün bir göstergesidir.” dedi.

MİLLİ BAYRAM OLARAK KUTLANIYOR

Seyitmammedov, tarafsızlık statüsünün verildiği gün olan 12 Aralık’ın ülkesinde milli bayram ve tarafsızlık günü olarak kutlandığını, ayrıca BM Genel Kurulunun 3 Haziran 2015’te kabul ettiği ikinci “Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığı” kararnamesinin de bugünün önemini pekiştirdiğini aktardı.

EN ÖNEMLİ ETKİNLİK 11-12 ARALIK’TA

Seyitmammedov, 2020’nin “Türkmenistan- Tarafsızlığın Ülkesi” ilan edildiğini, bunun, yurt içinde ve dışında birçok etkinlikle kutlanacağını, en önemli etkinliğin ise 11-12 Aralık’ta başkent Aşkabat’ta düzenlenecek “Tarafsızlık politikası ve onun evrensel barışın, güvenliğin ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasındaki rolü” başlıklı uluslararası konferansı olacağını ifade etti.