İstanbul'da Kazakistan'ın bağımsızlığının 30'uncu yıl dönümüne özel hatıra parası

Ekonomi
Mehmet Berk Yaltırık
17 Ekim 2021, 15:56
Mehmet Berk Yaltırık
17 Ekim 2021, 15:56

İstanbul’da Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Kazakistan’ın bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümüne özel yaptırılan hatıra parası tanıtıldı.

İstanbul’da Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nde 7 Ekim 2021’de Kazakistan Bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümü münasebetiyle bastırılan hatıra parası tanıtıldı. Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Büyükelçi Saparbekuly yaptığı konuşmasında, Kazakistan ve diğer Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlık sürecinden bahsetti. Özelikkle, Kazakistan’ın uzun ve köklü tarihi süreci ile ilgili bilgiler aktardı. Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Alim Bayel ise hatıra paranın tasarımında Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile çalıştıklarını dile getirerek, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Şahin’e teşekkür etti.

Bayel, hatıra paranın daha önce basılan paralardan farklı olduğunu belirterek, “Bu tür paralar Darphane tarafından 20 lira nominal değerle basılır. 31 gramlık gümüş olduğundan gerçek değeri daha fazladır. 250 lira civarında. Normalde 20 lira nominal değerle basılır. Kazakistan bağımsızlığı dolasıyla bir istisna yaptılar. Kurallarını değiştirdiler. Paraya 30 lira nominal değer koydular. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

İstanbul Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlü Şahin, hatıra paranın gümüş olarak 3 bin adet hazırlandığını söyledi.

Şahin, “Ön tarafında Kazakistan Cumhuriyeti’nin bayrağı bulunuyor. Paranın arka yüzünün üstünde eski Türk yazısıyla ‘Türk’ kelimesi yazmaktadır. Ortadaki Kazakistan Cumhuriyeti haritasına Kazakistan topraklarında zamanında hüküm süren devletlerden bazılarının adları yer almaktadır. Ortasında yeni Kazak harfleriyle Kazakistan yazılıdır. En altta Kazak kültüründe koç boyunuzu olarak bilinen Anadolu kültürü dahil diğer Türk halkların kültüründe de yer alan bir motif bulunuyor.” diye kaydetti.