İstanbul'da "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin Milli Çıkarları" konferansı

Güncel
Ozan Barış Erim
16 Ocak 2020, 20:02
Ozan Barış Erim
16 Ocak 2020, 20:02

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen geleneksel Cuma Konferansında, bu hafta Dr. Öğretim Üyesi Muhsin Kadıoğlu “Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Milli Çıkarları” konulu konferans düzenlenecek.

Dernek toplantı salonunda 17 Ocak 2020 Cuma günü saat 19.30’da yapılacak olan toplantının ardından Emre Türedi tarafından ikram yapılacak.

DR. MUHSİN KADIOĞLU KİMDİR?

Muhsin Kadıoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisidir.

Kadıoğlu, Anlayarak Çok Hızlı Okuma konusunda Türkiye’de iki ilki gerçekleştirmiştir. 1989 yılında Türkiye’deki ilk hızlı okuma kitabını (Anlayarak Çok Hızlı Okuma Teknikleri) yazdı. Bu eser, Türkiye’deki büyük medya kuruluşlarının hemen hepsi tarafından tavsiye edilmiştir. Anlayarak hızlı okumanın halk sathına yayılmasına öncülük etmiş, Türkiye’de anlayarak hızlı okuma konusundaki ilk internet sitesi olan www.hizlioku.org sitesini kurmuştur. Kadıoğlu, anlayarak hızlı okuma konusunda uzunca süre Harp Akademileri’nde dersler vermiştir.
Kadıoğlu, Türkçenin dil yapısına uygun olan anlayarak hızlı okuma konusundaki ilk bilgisayar programını 1991 yılında geliştirmiştir. Birlik Vakfı’nda 1989 yılında kurduğu Anlayarak Hızlı Okuma Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezinde(Hogum) 2007 yılına kadar pek çok ilgilinin hızlı okumasını geliştirmiştir.

Daha çok yarının dünyası ile ilgilenen yazar, uluslar arası politika ve strateji konularında Ortadoğu, Büyük Kurultay, Türkeli, Anayurt, Günboyu gibi çeşitli gazetelerde ve Yesevi, Türk Dünyası Tarih ve Kültür Dergisi, Ayhanım gibi dergilerde çeşitli konularda makaleler yazmıştır. YeniçağTV’de “Heyet Raporu” adlı programın yapımcıları arasında yer almıştır. 1992 yılında Çizgi Üstü dergisini çıkarmıştır.

Kadıoğlu başta Hoca Ahmet Yesevî Vakfı, Aydınlar Ocağı, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, Basın Birliği olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinde çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur.
Çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından Kadıoğlu’na pek çok plaket ve teşekkür belgesi verilmiştir.
Kadıoğlu’na, İstanbul’un fethinin 550. yılı münasebetiyle İstanbul’da yaşayan 550 şair ve yazarın el yazısıyla hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan “Fethin 550. Yılında İstanbul Şairleri-Yazarları” adlı eserde de yer verilmiştir.

Muhsin Kadıoğlu, “Anlayarak Hızlı Okuma Öğreticisi Yetiştirme” sertifikasının yanında, “İlk Yardım, Denizde Canlı Kalabilme ve Kurtarma” konularında da öğretici yetiştirme sertifikalarına sahiptir.
Muhsin Kadıoğlu’nun, ulusal ve uluslar arası yayınlanmış pek çok bilimsel makalesi vardır.
Kadıoğlu’nun Anlayarak Çok Hızlı Okuma Teknikleri (11. Baskı), İyi Anlama Yöntemleri, Yavuz Bıyıklılardan Bıyıksızlara, Küresel Sorunlara Karşı Ulusal Tavır (3. Baskı), Küresel Düşün Ulusal Davran, Polonya’da Türk İzleri, Turan Yolunda. Macaristan İzlenimleri ve Turancılık, Nar Ülkesi (Endülüs’ün Son Yılları), Türk-İslam Cihan Hakimiyeti Ülküsü Kızılelma olmak üzere kağıt baskısı yapılmış sekiz eseri vardır.

Muhsin Kadıoğlu Türkiye’de en fazla gezi rehberi kitabı yazan kişidir. Kadıoğlu’nun e-pub olarak yayınlanan Roma, Venedik, Granada, Oslo, Lizbon, Dubrovnik, Malta, Kavala, Edinburg, Dublin, Budapeşte, Estergon, Mohaç, Zigetvar, Stirling, Aberdeen gibi bizzat gezdiği şehirleri anlatan 35 gezi rehberi kitabı vardır. Kadıoğlu’nun kitapları Google Play Books üzerinde iki defa en çok okunan kitaplar listesinde birinci sırada yer almıştır.

Etkinlik Adresi: Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi
Molla Gürani Mah. Akkoyunlu Sok. No.52 Çapa – Fatih / İstanbul
Tel.: 0212 534 9231
Belgegeçer: 0212 635 2611
Web: kirimdernegiistanbul.org
e-mail: info@kirimdernegiistanbul.org