İstanbul’da DEİK yuvarlak masa toplantısı düzenlendi

Ekonomi
Elvina Khalilova
29 Kasım 2020, 16:56
Elvina Khalilova
29 Kasım 2020, 16:56

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) yuvarlak masa toplantısı İstanbul’da düzenlendi. Etiler’deki Le Meridien Hotel’de yapılan toplantıda Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler konuşuldu.

Bugün düzenlenen toplantıya Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal (Denys Shmyhal), Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna’nın Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskıy (Oleg Uruskyi), Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Igor Petraşko (İhor Petrashko), Ukrayna Altyapı Bakanı Vladıslav Krıkliy (Vladislav Kryklii), Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga (Andrii Sybiha), Türkiye Cumhuriyeti Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi Başkanı Nail Olpak ve DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin’in katıldığı bildirildi. 

UKRAYNA BAŞBAKANI ŞMIGAL: TÜRKİYE, UKRAYNA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR STRATEJİK ORTAK

Toplantının açılışı sırasında açıklamalarda bulunan Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, “Ukrayna ve Türkiye’nin, ortak iş birliği, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde başarılı olacağından eminim. ” diye konuştu. 

Bununla birlikte Başbakan Şmıgal, Ukrayna ile Türkiye arasında birçok alanda işbirliği yapılabildiğini ve Türkiye’nin Ukrayna için çok önemli bir stratejik ortak olduğunu vurguladı. 

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga Facebook hesabından konuya ilişkin olarak, “Türkiye tarafı, Ukrayna’da yapılan projelere yatırım yapmak ve Ukraynalı ortaklarıyla işbirliğini derinleştirmek için büyük ilgi gösteriyor.diye yazdı.