İstanbul'da Çin baskısına karşı haykırdılar: Doğu Türkistan için "Sessiz Çığlık" eylemi

21 Aralık 2019, 14:04

Birçok sivil toplum kuruluşunun üyeleri, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine “Sessiz Çığlık” eylemiyle tepki gösterdi. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde düzenlenen “Sessiz Çığlık” eylemiyle Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri protesto edildi.

İstanbul’da Fatih Camisi’nin avlusunda toplanan kalabalık, “Kardeşini öldüren sessizliğindir” yazılı pankart açarak, ellerindeki meşaleler ile Türk ve Doğu Türkistan bayraklarıyla yürüyüşe geçti.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Doğu Türkistan nasıl kurtulur? Oradaki insanlara yapılan zulümler nasıl engellenir? Bu konuda hep beraber çalışacağız. Yolumuz kısa değil, ama uzun da değil. Çünkü nice firavunlar devrildi, nice zalimler devrildi. Doğu Türkistan mazlumunun gözyaşı, Çinlileri de devirecektir, Allah’ın izniyle.” dedi.

Yıldırım, Çin tarafından zulmün basına istenildiği şekilde yansıtılmasına ilişkin “Çünkü sadece Çinliler istedikleri yerlere götürüyorlar. Bazıları da onlardan etkileniyor. Bunlardan etkilenen bir tanesi geçen gün diyor ki ‘Çinliler Doğu Türkistanlılara niye zulüm yapsın ki?’ Adam inanmış buna. Çinliler ‘9 milyon Uygur var Doğu Türkistan’da.’ demiş. Dikkat edin. Bak kendin itiraf ettin. Doğu Türkistan nüfusu en az 40 milyon. Demek ki 31 milyon insanı katlettin öyle mi?” diye konuştu.

“YAPILANLARIN NEDENİ TARİHİ İPEK YOLU”

Çin’in bu zulümlerinin nedeninin ekonomik kaygılardan kaynaklandığını ifade eden Yıldırım, tarihi İpek Yolu’nun Doğu Türkistan’dan geçtiğini belirtti.

“DOĞU TÜRKİSTANLI OLMAK SUÇLU OLMAYA YETERLİ”

Yıldırım, ayrıca Çin’in yeraltı kaynaklarının yüzde 70’inin şu anda Doğu Türkistan’da bulunduğuna dikkat çekerek, bu nedenle Doğu Türkistanlı olmanın suçlu olmaya yeterli olduğunu ifade etti.

“NE ABD NE ÇİN EMPERYALİZMİ”

Yıldırım, “Türkiye her zaman Doğu Türkistan’ın yanında oldu. Bundan sonra da öyle olacak inşallah. Biz Doğu Türkistan’ı gündeme getirince diyorlar ki ‘Siz ABD’nin menfaatini dile getiriyorsunuz.’ Ben de buradan diyorum ki ne ABD ne Çin emperyalizmi. Bizi kimse bununla suçlamasın.” dedi.

Bunlara da bakın: