İstanbul'da BM ile 4’lü toplantı, Ukrayna'dan küresel pazarlara tahıl koridorunu görüşecek

Ekonomi
qha muhabir
02 Haziran 2022, 19:10
qha muhabir
02 Haziran 2022, 19:10

Türkiye’nin yürüttüğü yoğun diplomatik çabaları sonucu, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ortaya çıkan küresel gıda krizinin çözümü için Birleşmiş Milletler çatısı altında yol haritası hazırlandı. Detaylarını taraflar, ilerleyen günlerde İstanbul’da görüşecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ukrayna’daki tahılın güvenli şekilde küresel pazarlara ulaşmasını sağlayacak mekanizma oluşturmak için Türkiye bir süredir diplomatik çabalarını sürdürüyor.

Türkiye’nin Rusya, Ukrayna ve BM yetkilileri ile yürüttüğü müzakereler sonucunda BM çatısı altında “tahıl koridoru”na ilişkin bir yol haritası hazırlandı. İlerleyen günlerde tarafların, İstanbul’da bir araya gelerek yol haritasının detaylarını görüşmesi bekleniyor.

KOMUTA MERKEZİNİN İSTANBUL’DA KURULMASI PLANLANIYOR

Dörtlü toplantıda, bölgedeki mayınların temizliği başta olmak üzere gemilerin güzergahı, sigortası, güvenliği, kurulacak olan komuta merkezinin görevlileri gibi konular görüşülecek.

Türkiye’nin, Rusya ve Ukrayna arasında arabuluculuğu ile BM’nin koordinasyonunda İstanbul’da kurulması planlanan komuta merkezi, Ukrayna ve Rusya’daki 20 milyon ton tahılın küresel pazarlara sunulması yönünde organize çalışmaları yürütecek.

TARAFLAR TAHIL KORİDORU KONSUNA OLUMLU BAKIYOR

Tahıl koridoru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı telefon görüşmelerinin de önemli gündemlerinden biri olmuştu.

Putin, görüşmede, Rusya’nın, Türkiye ile koordineli olarak engelsiz kargo sevkiyatını kolaylaştırmaya istekli olduğunu dile getirmişti.

Erdoğan, taraflar ile BM yetkililerinden oluşacak Kontrol Merkezi’ne katılmaya ve merkezin İstanbul’da kurulmasına ilke olarak olumlu baktıklarını söyledi. Kaynaklara göre, Putin ve Zelenskıy de “tahıl koridoru” konusundaki iş birliğine olumlu bakıyor.