İstanbul'da 4. Etnospor Kültür Festivali başladı

03 Ekim 2019, 12:19

Dünya Etnospor Konfederasyonunun düzenlediği 4. Etnospor Kültür Festivali, bugün İstanbul’da başladı.

Dünya Etnospor Konfederasyonunun düzenlediği 4. Etnospor Kültür Festivali bu yıl “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla azim, kararlılık ve mücadele vurgusunun yapıldığı organizasyon, 3-6 Ekim 2019 tarihleri arasında dört gün boyunca Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

1000’E YAKIN SPORCU YER ALACAK

Organizasyonda Arjantin’in de misafir ülke olarak aralarında bulunduğu 16 ülkeden bine yakın sporcu yer alacak.

12 GELENEKSEL SPOR DALINDA MÜSABAKA

Festivalde, Arjantin’in geleneksel spor dalı patonun yanı sıra geleneksel okçuluk, yağlı güreş, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk olmak üzere 12 geleneksel spor dalında müsabakalar yapılacak.

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ SANAT DALINDA ATÖLYE ÇALIŞMALARI İCRA EDİLECEK

Etnospor Kültür Festivali’nde geleneksel, unutulmaya yüz tutmuş 50’nin üzerinde sanat dalında atölye çalışmaları icra edilecek. Sanatkarlar, festivale gelecek vatandaşlara uygulamalı olarak geleneksel sanatları tanıtacak ve vatandaşları bu uygulamalara dahil edecek.

FESTİVALDE 135 AT GÖREV ALACAK

Atlar, kökbörü, atlı okçuluk, pato ve cirit müsabakalarında yer almasının yanında festivale gelecek çocuklar ve ebeveynlerinin profesyoneller eşliğinde binmesi için de kullanılacak. Festivalde toplam 135 at görev yapacak.

ÇOCUK OYUNLARI ÖN PLANDA

Organizasyonu ziyaret edecek çocuklar için de; topaç, çember, tiktak, kale oyunu, menekşe, aşık, sıçratan top, bezirgan başı, üç taş, beş taş, dokuz taş, misket, ip atlama, salıncak, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı, kaşık kukla, masal, bilmece-mani küpleri, köy seyirlik oyunları, koz oyunu, seksek, mendil kapmaca, birdirbir, çocuk tiyatrosu, dalya, halat çekme yarışı, istop, kutu kutu pense, yağ satarım, cicili tavuk, basmık ve teneke gibi 30’un üzerinde geleneksel çocuk oyunlarını oynama imkanı sunulacak.

300 GÜREŞÇİ GÜREŞECEK

Festival kapsamında Fetih Yağlı Güreşleri de yer alacak. Organizasyonda 40’ı başpehlivan olmak üzere 300 güreşçi mücadele edecek.

16 ÜLKENİN LEZZETLERİ KEŞFEDİLECEK

Festivalin oba alanlarında düzenlenecek etkinliklerde 16 ülkenin geleneksel yemekleri ve yöresel lezzetleri de olacak.

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Filistin, Gürcistan, Kosova, Moldova, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ukrayna, Yemen’in geleneksel yemekleri, festivale gelen ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Gelin Toyu, Beşik Toyu, Tuşo Toyu, Geştek Toyu, Göktürk Alfabesi Atölyesi, Yöresel Ritüeller, Kilimhane, Demirhane başlıklarında düzenlenen bu etkinlikler kapsamında yöresel tadımlar ve ikramlar da yapılacak.

Alanda 16 Orta Asya ülkesini temsil eden toplulukların yanı sıra Türkiye’nin yedi bölgesinden farklı iller de çadırlarını kuracak.


Etnospor
İstanbul
Kültür Festivali