İstanbul, Ankara ve Bursa'da maske takma zorunluluğu getirildi

18 Haziran 2020, 09:57

Koronavirüsle mücadele kapsamında İstanbul, Ankara ve Bursa valilikleri açık alanlarda maske takmanın artık zorunlu hale geldiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, 3 büyük şehirde de maske takmak zorunlu hale getirildi. Salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla alınan maske zorunluluğu kararı İstanbul, Ankara ve Bursa’da uygulamaya geçirildi.

İSTANBUL

Maske takma zorunluluğuna ilişkin İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının en temel özelliğinin, fiziksel temas, hava yolu gibi yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının hızlı artması olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda bu zorunluluğun getirildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: 

“Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin artması sonucu vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı gerekçesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda; kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarımıza ilaveten, ilimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, kararları alınmıştır.”

ANKARA

Ankara Valiliği, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda açık alanlar ve toplu bulunulan kapalı mekanlarda maske takmanın zorunlu hale getirildiğini duyurdu.

Ankara Valiliğinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Bilim Kurulunun önerisi ve Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca, Ankara ili içinde cadde, sokak, açık alanlar ile toplu bulunulan kapalı mekanlarda maske takmak zorunlu hale getirildi. Karara aykırı davrananlar hakkında ise mevzuatta belirtilen yaptırımların uygulanacağı bildirildi.

Vali Vasip Şahin, konuyla ilişkin sosyal medya hesabında, “Yeni normalimizin üç altın şifresi, maske, mesafe, temizlik. Sabırla, ısrarla riayet lütfen.” ifadesini kullandı.

BURSA 

Bursa Valiliği, İl Hıfzıssıhha kararı ile kent sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takmanın zorunlu olduğu bildirildi.

Valilikten konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, “Bu kapsamda, İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararı ile bugün toplanan Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarına istinaden, koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak vatandaşların tüm ilimiz sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.” diye kaydedildi.

KORONAVİRÜS
Türkiye
Bunlara da bakın: