İsrail polisi, TİKA tabelasına saldırdı

25 Haziran 2020, 13:57

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün eski şehir bölgesinde Mescid-i Aksa’nın doğu surları yakınında bulunan Müslümanlara ait Yusufiye Mezarlığının duvarındaki Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına (TİKA) ait tabelaları söktü.

AY YILDIZLI TÜRK BAYRAĞININ BULUNDUĞU TABELAYA ÇİRKİN SALDIRI!

İsrail makamlarının bilgisi ve Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde yapımı ve onarımı TİKA’nın sağladığı fonla 2008’de tamamlanan Yusufiye Mezarlığının duvarındaki ve üstünde Türk bayrağının da bulunduğu TİKA tabelaları İsrail polisi tarafından balyozla kırılarak söküldü.

İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld yaptığı açıklamada, TİKA tabelalarının kaldırılması talimatının İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi tarafından 23 Haziran 2020’de verildiğini ve 24 Haziran sabahı da polis tarafından uygulandığını söyledi.

İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi söz konusu tabelaların “izinsiz” asıldığı iddiasıyla söküldüğünü öne sürdü. İsrail polisinin bu sabah söktüğü TİKA tabelası 2010’dan bu yana mezarlıkta asılıydı. İşte İsrail polisinin çirkin saldırısının görüntüleri:

“İSRAİL’İN AY YILDIZLI BAYRAĞA DUYDUĞU DERİN ÖFKENİN TEZAHÜRÜ”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsrail polisinin Kudüs’te TİKA tabelasını sökmesine ilişkin net ifadelerin yer aldığı bir açıklamayaptı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsrail polisinin, Kudüs’te Yusufiye Mezarlığı’ndaki TİKA tabelasını sökmesini, dünyanın her yerinde mazlumların sığınağı olan ay yıldızlı bayrağa duyduğu derin öfkenin bir tezahürü olarak değerlendirdiği konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İsrail polisinin, Kudüs’te TİKA tarafından yeniden ihya edilen Yusufiye Mezarlığı’ndaki TİKA tabelasını sökmesi, dünyanın her yerinde mazlumların sığınağı olan ay yıldızlı bayrağımıza duyduğu derin öfkenin bir tezahürüdür. Bu tahammülsüzlüğün sebebi gayet iyi bilinmektedir.

Gönüllere dokunan, mazlumlara nefes olan duruşumuzdan ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyecek ve dünyanın dört bir yanında gönülleri ihya etmeye devam edeceğiz.

Üzerimizdeki sorumluluğun bilincinde olarak ihtiyacı olan herkesin yardımına bir an dahi tereddüt etmeden koşacağız.”

“BU SALDIRI TÜRKİYE ALEYHİNDEKİ KARA PROPAGANDANIN BİR ÜRÜNÜ”

TİKA Filistin Koordinatörü Ahmet Refik Çetinkaya, tabelanın sökülmesinin bir süredir İsrail’deki birtakım aşırı grupların bazı medya organlarını da arkasına alarak Türkiye ve Türk kurumları hakkındaki asılsız haberleri ve kara propaganda çalışmalarının bir yansıması olduğunu vurguladı.

ÇETİNKAYA: KABULLENMEYECEĞİZ

Çetinkaya, Filistin’de TİKA’nın gerçekleştirdiği tüm projelerin Filistin ve İsrail devletlerinin resmi kurum ve makamları tarafından onayı alınarak hayata geçirildiğinin altını çizerek, bölgede barış ve çözüm için çabalayan Türkiye’nin, Filistin ve özellikle de Kudüs’teki projelerinden rahatsız olan bir kesimin hukuksuz müdahaleleri ile karşı karşıya kalmasını kabullenmeyeceklerini ifade etti.

Çetinkaya, mezarlığın TİKA tarafından restore edilmesinin birçok kültüre ev sahipliği yapan kadim şehrin kimliğinin de korunması anlamına geldiğini kaydetti.

2008 YILINA AİT ÇALIŞMALARIN TAMAMI İSRAİL MAKANLARININ BİLGİSİ DAHİLİNDE

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’ne bağlı Müslüman Mezarlıklar Komitesi Başkanı Mustafa Ebu Zehra, İsrail polisinin kırarak söktüğü bu tabelaların, mezarlığın duvarlarının ve çevre düzenlemesinin 2008 yılında yapıldığına değinerek, söz konusu yapım ve onarım çalışmalarının tamamının İsrail makamlarının izni ve bilgisi dahilinde olduğunu kaydetti.

“İSRAİL, TÜRKİYE’NİN KUDÜS’TE YAPTIKLARININ İZİNİ SİLEMEZ”

Ebu Zehra, İsrail polisinin tabelaları sökmesini tarihi yok etme girişimi olarak değerlendirerek “Bu yapılanı reddediyoruz. İsrail, Türkiye’nin Kudüs’te yaptıklarının izlerini silemez.” dedi.

İSRAİL
kudüs
TABELA
TİKA
Yusufiye Mezarlığı