İsrail'de Sivasspor'a büyük ayıp! Mahsur bırakıldılar, Büyükelçilik devreye girdi...

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2020, 12:20
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2020, 12:20

Demir Grup Sivasspor kafilesi, İsrail’den Sivas’a dönerken havalimanında mahsur kaldı. İsrail’de mahsur kalan Sivasspor için Türkiye’nin Büyükelçiliği devreye girdi kafile Sivas’a ulaştı.

UEFA Avrupa Ligi I Grubu’nun 6. ve son haftasında deplasmanda dün Maccabi Tel-Aviv ile karşılaşan ve İsrail’den Sivas’a dönerken havalimanında mahsur bırakıldı. Demir Grup Sivasspor kafilesi bugün Sivas’a ulaştı.

SİVASSPOR’A BÜYÜK AYIP

Kırmızı-beyazlı kulübün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Maccabi Tel-Aviv maçının ardından Sivas’a dönmeye hazırlanan kafilemiz havalimanında mahsur kaldı. İsrail yetkilileri sistemi ve geçişleri kapatarak kafilemize her türlü zorluğu çıkartıyor.” denildi.

UÇAĞIN KALKIŞINA SAATLERCE İZİN VERİLMEDİ

İsrailli yetkililer tarafından İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki Ben Gurion havalimanında bir müddet bekletilen Sivasspor kafilesi, uçağa ulaştı, ancak İsrailli yetkililer uçağın kalkışına izin vermedi.

BÜYÜKELÇİLİK YAKINDAN TAKİP ETTİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin Tel Aviv Büyükelçiliği olayın başından beri konuyu yakından takip ederek, sorunun çözülmesi için İsrail Dışişleri Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulundu.

İSRAİL’DEN İLK SAVUNMA

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Sivasspor kafilesi Tel Aviv’de uçuş saatine geç geldiği için bekletildi. Uçak 5:30’da (TSİ 6:30) havalanacak.” dedi.

SİVASSPOR SAVUNMAYI DOĞRULAMADI

Sivasspor Kulübü, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haitat’ın Sivasspor kafilesinin uçuş saatine geç geldiği, bu nedenle Tel Aviv’deki Ben Gurion havalimanında bekletildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

KULÜPTEN AÇIKLAMA

Kulüpten yapılan açıklamada kafilenin pasaport kontrolüne geldiğinde, “Sistem kapandı. Tek bir görevli ile işlemleriniz manuel olarak yapılacaktır.” söylemiyle karşılaşıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“43 kişilik kafilemizin tüm pasaport işlemlerini tek bir görevli yapmaya başladı. Bunun üzerine kafilemiz olaya tepki gösterince çalışanlar işlemleri daha da yavaşlattı. Tüm pasaport işlemleri bittikten sonra kafilemiz uçağa götürülmek üzere 2 ayrı havalimanı otobüsüne bindirildi. Otobüsler sadece birkaç dakikada uçağa ulaşabilecekken dakikalarca havalimanı içerisinde takımımız gezdirildi.

“PLANLI YAPILAN ZORLUKLAR”

Otobüs şoförü, aracı durdurarak bir süre bekledi ve kafilemizin sorularına cevap vermedi. Planlı yapılan tüm bu zorlukların ardından takımımız uçağa bindirildi. Uçak kalkmaya hazırlandığı anda ise bu sefer de yerel saat ile 01.30 – 05.30 arasında hava sahasının kapatıldığı söylenerek, uçuşa izin verilmedi. Takımımızın, havaalanına geldiği ilk andan itibaren sistemli bir şekilde zaman kaybettirilmesi için çalışıldı ve kafilemizin 01.30’da uçuşu engellendi. Takımımızın geç geldiği açıklamaları tamamen gerçek dışıdır. Kafilemiz vaktinden önce havalimanına giriş yaptı. Zaman kaybının tek sorumlusu İsrailli yetkililerdir. Ayrıca vakit kaybedilmemesi için maçın devre arasında malzemelerin büyük bir kısmı havaalanına gönderilmiş, takım gelmeden boarding kartları da aldırılmıştır.”

YETKİLİLERDEN İTİRAF

Kafile uçağa bindikten sonra gelen yetkililerin tüm işlemlerin yavaş yapıldığını itiraf edip, kafileden özür dileği aktarılan açıklamada, “Kafilemiz yetkilinin özrünü kabul etmeyip, görüşülecek bir şeyin olmadığını belirterek, uçuş için 05.30’u beklemeye başlamıştır.” denildi.

“BİZİ OTOBÜSE BİNDİRİP HAVAALANINDA DOLAŞTIRDILAR”

Aldıkları 1-0’lık mağlubiyetin üzüntüsüyle İsrail’de havalimanına hareket ettiklerini anlatan Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz, şöyle konuştu:
“Amaç herhalde insan olmayan bir yerde bizi daha uzun süre tutmaktı. Oraya gittikten sonra yeni sistemlere geçmişler, otomatik geçiş sistemi. Bize otomatik geçiş sisteminin arızalandığını söylediler. Hepsi kapalıydı, hiçbirinden geçiş yapamadık. Daha sonra manuel olarak tek bir personel işlemimizi yapmaya kalktı, o da çok uzun sürüyordu. Biraz yardımcı olmaları konusunda kendileriyle görüşmelerde bulunduk ama çok fazla bir şey değişmedi. Daha sonra küçük çaplı bir protestoda bulunduk ama hiçbir şey değişmedi. Uçak kalkış saati yaklaştığı zaman biraz hızlandırdılar. Dedik herhalde pişman oldular ya da dışarıdan araya giren oldu ya da bizim buradaki konuşmalarımız etkili oldu. Bizi uçağa gönderiyorlar diye düşündük ama maalesef iki ayrı otobüse bindirip havalimanının içinde bizi uzun süre dolaştırdılar.

“HER SEFERİNDE BÖYLE ŞEYLER YAPIYORLAR”

En son netice itibarıyla havalimanının kapandığını, uçuşun yapılamayacağını söylediler. Saat 05.30’a kadar bizi tuttular. Üzüldüğüm şey şu, bizler misafirperver insanlarız. Her gelen takım olsun, diğer misafirlerimiz olsun elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Ama kesinlikle birkaç kere başka takımların başına da geldi bunlar. Bize kim nasıl davranıyorsa lütfen biz de onlara öyle davranalım artık. Artık yeter, her seferinde böyle şeyler yapıyorlar. Daha önce de o ülkeye gitmiştim, böyle şeyler yapılmıştı. Bunlar yapılmaya devam ediyor. Biz de onların basketbol, futbol takımlarına böyle bir muamele yaparsak sanırım bundan sonra tekrar yapmazlar diye düşünüyorum.”

“DALGA GEÇER GİBİ… AMAÇ BİZE EZİYET ETMEK”

“Saat 05.30’da uçak kalktı. 2,5 saat yaklaşık bizi oyaladılar. Sadece 43 kişiyiz, bir uçak dolusu adam değiliz ama bilerek, isteyerek yapmadılar gibi özür diliyormuş gibi yapıyorlar ama dalga geçer gibi. Ciddiler ama kesinlikle art niyetliydiler, amaçları bize eziyet etmekti. Maccabi Tel-Aviv Kulübünü de kınıyorum. İnsan biraz ilgilenir, çünkü biz onlara burada gayet iyi davrandık. Onların da biz oradan giderken ya da gidene kadar en azından gözleri üzerimizde olabilirdi. Arzu etselerdi 43 kişiyi en fazla yarım saatte yollamak isterlerdi. Tek hedefleri bize eziyet çektirmekti ama bunu başaramadılar. Bu tip şeylerin olabileceğini zaten biliyorduk. Herkes uçakta bekledi, çıktık geldik.”

“KARAMANIN KOYUNU”

İsrail’in Hanuka Bayramı olduğunu ve bayramlarını kutladıklarını da belirten başkan Otyakmaz, açıklamasını şu şekilde tamamladı:
“Karşılıklı hediye verdik ama hani şey gibi ‘Karamanın koyunu, sonra çıkar oyunu’ gibi. Ekstra fazla bir şey olmadı, fazla bir şey olmadı derken yeterince rahatsız edici şeyler oldu. Saat 05.30’da ancak havalanabildik, bugün buradayız. Bakalım neler olacak. Futbolcu arkadaşlarımızı göstermiş oldukları mücadeleden dolayı da kutladığımı söylemek istiyorum. Arzu edilen sonucu almamış olabiliriz ama bu şartlarda, Kovid pozitif ortamında gerekli mücadeleyi gösterdikleri için hem futbolcularıma hem teknik heyetime teşekkür ederim.”

SİVAS’A ULAŞTILAR

UEFA Avrupa Ligi I Grubu’nun 6. ve son haftasında deplasmanda Maccabi Tel-Aviv ile karşılaşan ve İsrail’den Sivas’a dönerken havalimanında mahsur bırakılan Demir Grup Sivasspor kafilesi saat 06.30’da İsrail’den havalanan özel uçakla Sivas’a geldi.