İsrail basınında yeni iddia: Başbakan Netanyahu, af talebi için uğraşıyor

Güncel
_QHA Ankara
21 Eylül 2019, 15:37
_QHA Ankara
21 Eylül 2019, 15:37

İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu, hakkındaki yolsuzluk iddialarından dolayı suçlu bulunması halinde siyaseti bırakma karşılığında af talep etme yoluna başvuracak.

İsrail kaynaklı habere göre, Netanyahu aylardır gizli bir şekilde siyaseti bırakma karşılığında İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’den af talep etmenin yollarını araştırdığını bildirdi.

Ayrıca, İsrail Başsavcısı Avichai Mendelblit ve Reuven Rivlin’in bu teklifi kabule yanaşmayacağını düşündüğü ifade edildi.

NETANYAHU HAKKINDAİ YOLSUZLUK İDDİALARI

İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında üç ayrı dosya bulunuyor.

Bunlardan “4000 numaralı” yolsuzluk dosyası kapsamında  “Bezeq” medya şirketine ait “Walla News” adlı internet sitesinde, Netanyahu ailesi lehine haberlere yer verilmesi karşılığında söz konusu şirkete 276 milyon dolar değerinde mali imtiyaz sağlamakla suçlanıyor.

1000 numaralı dosyada ise Netanyahu’nun 2007 ile 2016 yılları arasında iş adamlarından “hediye” adı altında 283 bin dolar değerinde puro, şampanya, mücevher ve uçak bileti aldığı iddia ediliyor.

2000 numaralı dosyada da Netanyahu hakkında, “rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığı” yönünde suçlamalar yer alıyor.