İspanya: Kırım'ın işgali unutulmamalı

Haberler
Anife Bilal
04 Aralık 2020, 22:57
Anife Bilal
04 Aralık 2020, 22:57

İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanı Arancha Gonzalez Laya, ülkesinin Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğüne destek verdiğini belirterek Kırım’ın Rus işgalini ve Rusya’nın Donbas’a müdahalesinin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanı Arancha Gonzalez Laya, 3 Kasım 2020 tarihinde video konferans yöntemiyle düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 27. Bakanlar Konseyi Toplantısında yaptığı konuşmada, Kırım ve Donbas konusunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Bakan ayrıca İspanya’nın her zaman Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğüne destek vermeye devam edeceğini söyledi. Laya, “Kırım’ın işgalinin ve Donbas müdahalesinin devam ettiğini unutmamak gerekiyor. Bu çatışma aktif fazda kalmaya devam ediyor. İspanya her zaman uluslararası kabul edilmiş sınırları içinde Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekleme tutumuna bağlı kalmıştır.” dedi.

TÜRKİYE’DE SORUNA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Bilindiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da AGİT toplantısında Türkiye ve bölgedeki güvenlik sorunlarına dikkat çekti. Ukrayna ve çevresindeki güvenlik durumunun önemli bir sorun olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Kırım’daki insan hakları ihlalleri ve Kırım Tatarlarının durumu endişe kaynağı olmaya devam ediyor.” dedi.