İspanya'da Katalan eylemciler Barcelona sokaklarına döküldü

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
19 Ekim 2019, 15:13
Mehmet Berk Yaltırık
19 Ekim 2019, 15:13

İspanya’nın Katalonya bölgesinde İspanya Yüksek Mahkemesinin bağımsızlık yanlısı Katalan siyasetçilere verdiği mahkumiyet kararları üzerine on binlerce protestocu Barcelona sokaklarına indi.

Katalonya Özerk Bölgesinde, farklı şehirlerde “özgürlük yürüyüşleri” düzenleyen gruplar, 18 Ekim 2019 tarihinde bölgenin başkenti Barcelona’da bir araya geldi. Bölgede genel grev ilan edilerek çalışanlar iş bıraktı, işletmeler ve dükkanlar kapatıldı.

Katalonya bayraklı eylemciler, bağımsızlık sloganlarıyla mahkum edilen Katalan siyasetçilerin serbest bırakılmasını talep ederken, yüz kişilik ayrı bir grupla polis arasında çatışma yaşandı.

Barcelona şehir merkezindeki emniyet binası önünde toplanan söz konusu grup polise şişe, yumurta ve boya fırlatırken, çevredeki çöp kutularını da yakarak barikatlar oluşturdu. Polis gruba plastik mermilerle müdahale etmek durumunda kaldı.

SINIRLAR KAPATILDI, BARCELONA-REAL MADRİD MAÇI İPTAL EDİLDİ

Eylemler nedeniyle kentin en önemli turizm merkezi La Sagrada Familia Bazilikası ziyarete kapatılırken, İspanya’nın Katalonya bölgesindeki Fransa ve Andorra sınırları da kapatıldı, Barcelona Uluslararası Havalimanında 57 uçak seferi iptal edildi.

İspanya Futbol Federasyonu da olaylara binaen 26 Ekim 2019’da Nau Camp Stadı’nda oynanması beklenen Barcelona-Real Madrid maçının ertelendiğini bildirdi.

İSPANYA DIŞİŞLERİNDEN SEYAHAT UYARISI

İspanya Dışişleri Bakanlığı da açıklama yayımlayarak Katalonya Özerk Bölgesi’ne yönelik seyahat uyarısında bulundu.