İspanya'da ilk sonuçlar siyasi belirsizliğin süreceğine işaret ediyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
29 Nisan 2019, 10:17
Ömer Cihad Kaya
29 Nisan 2019, 10:17

İspanya’da dün gerçekleşen erken genel seçimlerini mevcut azınlık hükûmeti olan sosyalist blok kazandı.

İktidardaki Sosyalist İşçi Partisi(PSOE) seçimlerden birinci olarak çıksa da tek başına iktidar olmak için gereken çoğunluğu elde edemedi.

Ülkede son 4 yılda 3. kez yapılan genel seçimlerin ilk sonuçlarına bakıldığında, ülke yönetimi anlamında bir değişiklik öngörülmüyor. Ülkedeki, mevcut siyasi belirsizlik ortamının devamı niteliğinde bir seçim sonucu ortaya çıktı.

Seçim sonuçarına ilişkin açıklamalarda bulunan İspanya İçişleri Bakanlığı, açılan sandıkların yüzde 97’sine göre verilen resmi sonuçlarda 350 sandalyeli mecliste 11 yıl aradan sonra PSOE 122 milletvekiline sahip olarak ülkede birinci siyasi parti oldu. Mevcut durumda azınlık hükûmetiyle iktidarda olan PSOE, 2016 yılında 85 olan milletvekili sayısını yüzde 45’ten fazla artırdı.

Meclisteki diğer dağılım şu şekilde oluştu:

“Sağ görüşlü Halk Partisi (PP) 66, liberal sağdan Vatandaşlar (C’s) 58, aşırı sol görüşlü Unidas Podemos 42, aşırı sağcı Vox 24, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 15, Katalonya için Birlik 7, Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 6 ve ülkedeki diğer özerk yönetimlerde faaliyet gösteren küçük siyasi partilerden Eh Bildu 4, Navarra (NA) 2, Kanarya Koalisyonu (CC) 2, Compromis 1, Kantabria Bölgeci Parti (PRC) 1.”

İspanya genel seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, sol blok hükûmet kurmaya hak kazanıyor.

Öte yandan, yeni kurulmasına rağmen aşırı sağcı, İslam ve göçmen karşıtı siyaset yapan Vox partisinin ise 24 milletvekili çıkarması dikkat çekti.