İspanya’da hükûmet kurma çalışmalarına hız verildi

Güncel
_QHA Ankara
06 Mayıs 2019, 23:18
_QHA Ankara
06 Mayıs 2019, 23:18

İspanya’da 28 Nisan 2019’da yapılan erken genel seçimleri kazanan ancak tek başına iktidara gelecek meclis çoğunluğunu elde edemeyen Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) lideri ve Başbakan Pedro Sanchez, hükûmet kurmak için siyasi partilerle görüşmelere başladı.

Sanchez, ilk çaldığı kapı seçimlerden ikinci büyük parti olarak çıkan sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) lideri Pablo Casado oldu.  Görüşme sonrası basına demeç veren Casado, “Biz, Sosyalist İşçi Partisi ile bir ittifak yapmayacağız. Benim ilk izlenimim, zayıf bir hükûmet kurulacağı yönündedir” dedi. Başbakanlık kaynakları da Sanchez-Casado görüşmesinde, öncelikli olarak devlet kurumları arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi, ekonominin durumu ve Katalonya sorununun ele alındığını belirtti.

Başbakan ve PSOE lideri Sanchez, hükûmet kurma çalışmaları kapsamında yarın, aşırı sol görüşlü Unidas Podemos Partisi lideri Pablo Iglesias ve liberal sağ görüşlü Vatandaşlar Partisi lideri Albert Rivera ile görüşecek.

SANCHEZ AŞIRI SAĞ İLE GÖRÜŞMEYECEK

Sanchez, ilk defa genel seçimlere katılan ve 24 milletvekili çıkararak ülkedeki 5’inci büyük siyasi parti konumuna gelen aşırı sağ görüşlü Vox Partisi ile Bask ve Katalonya gibi özerk yönetimlerde faaliyet gösteren siyasi partilerin liderleriyle görüşmeyecek.

ÖNÜNDE HÜKÛMET İÇİN TEK BİR OLASILIK VAR

Vatandaşlar Partisi’nin kesinlikle PSOE ile hükûmet kurmayacağını açıklamasından dolayı Sanchez’in önünde tek bir olasılığın bulunduğu görülüyor.

PSOE’nin üst düzey yetkilileri şu ana dek yaptıkları açıklamalarda, Sanchez’in tek başına azınlık hükûmeti kurmak istediğini vurguladı. Sanchez’in azınlık hükûmeti için dışarıdan Unidas Podemos’ın desteğinin yanı sıra bağımsızlık yanlısı Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) Partisi’nin desteğini alması gerekiyor.