İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Rusya’nın Buça'daki katliamını “soykırım” olarak nitelendirdi

Güncel
qha muhabir
04 Nisan 2022, 15:13
qha muhabir
04 Nisan 2022, 15:13

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, katıldığı bir ekonomi forumunda, işgalci Rus ordusunun Ukrayna’nın Buça şehrinde işlediği sivil katliamına yönelik konuştu. Katliamı soykırım olarak nitelendiren Sanchez, “Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde hesap vermeleri için mümkün olan her şeyi yapacağız” dedi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, başkent Madrid’de düzenlenen bir ekonomi forumunda işgalci Rus güçlerinin Ukrayna’nın Buça şehrindeki sivillerin katledilmesine yönelik konuşma yaptı. Sanchez, Rus ordusunun savaş suçu işlediğini kaydetti. Başbakan Sanchez, Rusya’nın saldırılarını “soykırım” olarak nitelendiren ilk Avrupa Birliği (AB) lideri oldu.

PEDRO SANCHEZ: SOYKIRIM OLARAK NİTELENDİRİLECEK BU OLAYIN CEZASIZ KALMAMASI İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ

Sanchez, “Bu savaş suçlarını işleyenlerin cezasız kalmaması ve insanlığa karşı işlenen, soykırım olarak da adlandırılabilecek bu olaya neden olanların, karşılığı olan Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde hesap vermeleri için mümkün olan her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı. Pedro Sanchez, “Ukrayna topraklarını 40 gün önce işgale başlayan Rusya devlet başkanının yapmak istediği, aşırı sağın istediği gibi hayali toplumlar yaratmaktadır” dedi.

Sanchez ifadelerini şu şekilde devam ettiriyor:

Ukrayna’da olanlar, komşular arasındaki bir anlaşmazlık değil, bir otokrat tarafından yönetilen askeri bir gücün saldırganlığıdır. Avrupa uzun zamandır, aşırı sağın da içeriden destek verdiği, Putin’in kontrolü altında gerçekleşen bir saldırıyla karşı karşıyadır. Ancak Rus lider, Avrupa’nın birlik içinde vereceği tepkiyi ve Ukrayna’nın tepkisini hafife aldı. Putin’in hareket etme kapasitesini engellemek ve savaşın ekonomimizin düzgün işleyişini durdurmaması için gerekli korumaları sağlamakta hiç tereddüt edilmeden gerekli adımlar atıldı”

Başbakan Sanchez, Rusya’nın saldırılarını “soykırım” olarak nitelendiren ilk Avrupa Birliği (AB) lideri oldu.