İsmail Gaspıralı Derneği tarafından "Mazlumlara Ses Ol" yürüyüşü gerçekleştirildi

29 Aralık 2019, 21:20

Doğu Türkistan’daki Çin baskısına tepkiler gelmeye devam ediyor. En son İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği, 29 Aralık 2019’da İstanbul’da “Mazlumlara Ses Ol” isimli yürüyüşüne imza atarak Uygur Türklerine yönelik sistematik zulmü kınadı.

Başta işgalci Rusya’nın Kırım Tatarlarının ana vatanı Kırım’da gerçekleştirdiği baskılar ve Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı baskı ve asimilasyon politikalarına yönelik tepki yürüyüşü, dernek binasından başlayarak kortej halinde Pendik’te bulunan Atatürk heykeli önüne kadar devam etti. Dernek üyeleri ve Çin zulmüne kayıtsız kalmayan vatandaşlar ellerinde Doğu Türkistan, Kırım ve Türk bayraklarıyla yürüyüşü gerçekleştirdi.

“DOĞU TÜRKİSTAN BİZİM KARDEŞİMİZDİR!”

Atatürk heykeli önünde dua edilmesinin ve saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra İsmail Gaspıralı Derneği Başkanı Hakkı Karadaş, basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında Karadaş, “18 Mayıs 1944 de sürgün soykırımıdır. Ermenilerin iddia ettikleri gibi değildir. Kırım 26 Şubat 2014’ten beri işgal altındadır. Yüzlerce insanımız Rus zindanlarında, 20’ye yakın insanımız kayıptır. Rusların uyguladığı zulmün aynısı da Doğu Türkistan’da uygulanmakta, birçok kardeşimiz sözde kamp adı altında esaret kamplarındadır. Uygur kardeşlerimizin dini ve insani yaşamlarına, Kırım’da olduğu gibi yasak ve kısıtlamalar getirilmiştir. Kırım’da camiler, evler basılarak, insanlar tutuklanarak, ayrıca tükürük ve kan örnekleri alınarak DNA bankaları oluşturulmaktadır. Bu uygulama Çin tarafından Türkistan’da daha zalim boyutta uygulanmaktadır. Çin aldığı zalimce bir karar ile Kur’an-ı Kerim’i yeniden yazdıracakmış. Çin, Müslüman evlerine Çinli erkekleri yerleştirecekmiş. Saymakla bitmez insanlık gururuyla oynanan oyunlar. Ama diğer yanda da Çinlilerin destekçileri yoğun faaliyette, kardeş şehir uygulamalarına kadar gitmektedir.” sözleriyle, sistematik baskıları dile getirdi.

Yine basın açıklamasında Karadaş, Çin baskısına karşı durmanın önemini vurgulayarak, “Kırım’la ne ilgisi var diyeceksiniz Doğu Türkistan’ın. Büyük yolbaşçımız İsmail Gaspıralı Bey’in yüz yıl öncesinde söylediği gibi, bugün de geçerliliğini sürdüren büyük ülküsüyle yola çıktık. ‘Dilde, işte, fikirde birlik!’ Doğu Türkistan bizim kardeşimizdir. Zulüm kavramını, imanın, hayrın, güzel ahlakın zıttı olarak tanımlar rabbimiz. Yüce kitabımız, yol göstericimiz Kur’an-ı Kerim, zulme karşı çıkmamızı, zalimlere karşı koymamızı ve her türlü zulme tavır almamızı emreder. Zulüm mukadder değildir. Zalimlerle mücadelede iktisadi en önemli aşamadır. Zulüm edenlerle pazarlık edilmez. Zulüm bir merhale değildir. Peygamber efendimize sordular, ‘Hangi cihat daha faziletlidir?’ Buyurdu ki, ‘Zalimin karşısında hak sözü söylemektir. Yeryüzündeki zulmü, haksızlıkları ortadan kaldırmak temel kulluk görevidir.” ifadelerine yer verdi.

Çin baskısı
Doğu Türkistan
İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği
Kırım
Kırım Tatarları
Mazlumlara Ses Ol yürüyüşü
Rus baskısı
tepki yürüyüşü
Uygur Türkleri
Bunlara da bakın: