İslam İşbirliği Teşkilatından İstanbul’da olağanüstü toplantı: Yeni Zelanda saldırısı kınandı

Güncel
Ömer Kaya
22 Mart 2019, 18:08
Ömer Kaya
22 Mart 2019, 18:08

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi Toplantısı’na 19 bakanın da aralarında bulunduğu 71 ülke ve kuruluş temsilcisi katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti.

“Yeni Zelanda’da İki Camiye Yönelik Terörist Saldırı ve Müslümanlara Karşı Nefret ve Tahammülsüzlükle Mücadele” konusuyla acil toplanan İİT İcra Komitesinde yapılan açıklamada, “Yeni Zelanda’daki masum insanları hedef alan dehşet verici ve alçakça İslamofobik terör saldırıları” kınandı.

Toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters ile İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin’in konuşmalarının ardından basına kapalı toplantı gerçekleşti. Toplantıda ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılımcılara hitap etti.

Konuşmasında Erdoğan, İİT’yi doğrudan ilgilendiren hususlarda daha aktif olması ve sorumluluk alması gerektiğini belirtti. Erdoğan Yeni Zelanda’da gerçekleşen kanlı terör saldırısının da bu çerçevede değerlendirildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Yeni Zelanda saldırısına dikkat çekerek, “51 kardeşimizin şehadeti asla sıradan bir hadise olarak görülemez. Bu olay kökleri derinlere inen bir kinin ve saplantının dışa vurumudur. Saldırganının manifestosu, dehşet verici saldırı görüntüleri ve saldırganın silahı üzerindeki isim ve tarihler bunu ispat etmektedir. Bu saldırı buzdağının görünen yüzüdür. Yeni Zelanda saldırısı Müslüman ve masum insanları hedef alan ne ilk ne de son saldırıdır.” dedi.