İslam Birliği ile Kuzey Makedonya Başbakanlığı arasında tehdit krizi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mart 2019, 16:06
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mart 2019, 16:06

Kuzey Makedonya İslam Birliği, 21 Mart tarihinde Kuzey Makedonya Başbakanlığına birkaç meseleye ilişkin resmi bir yazı gönderince Başbakanlık 22 Mart’ta İslam Birliği Başkanı ve yönetimine cevaben gönderdikleri mektubun tehdit niteliği taşıdığını bildirdi.

Kuzey Makedonya Başbakanlığına gönderilen İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi imzalı yazıda, ayrıca vakıf mallarının iadesi, İştip Hüsameddin Paşa ve Ohri Ali Paşa Camilerinin sorunlarının çözüme ulaştırılması talep edildi. Yeni Balkan’ın haberine göre mektupta bunlar dışında İslam Birliği’nin ayrımcılığa maruz kaldığı, Makedon Ortodoks Kilisesine ayrıcalık tanındığı da ileri sürüldü.

Tüm sorunların 10 gün içerisinde halledilmesi talep edilen yazıda, “Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası başlamadan önce Müslüman vatandaşların baskısı sebebiyle ülkedeki 700 camide İslam Birliği’ne yapılan ayrımcılığı anlatmak zorunda kalacağız” ifadesi yer aldı.

BAŞBAKANLIK: MEKTUP ŞANTAJ VE TEHDİT İÇERİYOR!

Başbakanlık, İslam Birliği’nin söz konusu mektubunu tehdit ve şantaj içeren bir yazı olarak değerlendirdi.

İslam Birliği’ne Kuzey Makedonya Başbakanlığı tarafından gönderilen cevap yazısında, “Tehdit ve şantajla devlet kurumlarına hitap edilmesi kabul edilir bir durum değildir. Bu sebeple bu konuyu ilgili savcılığa bildirmeyi ciddiyetle düşünüyoruz” ifadeleri yer aldı.

İslam Birliğinin vakıf malları ve bazı camilerin sorunlarının çözümü ile ilgili taleplerine yanıt olarak ise başbakanlık tarafından gönderilen cevap mektubunda, bu konularla yetkili kurumların ilgilendiği ve hükûmetin yetki alanına girmediği ifade edildi.