İskit Altınları davası: Ukrayna, Rusya ile bağlantılı olan hakimin davadan çekilmesini talep ediyor

03 Eylül 2020, 16:59

Kırım’ın Rus işgalinden önce Amsterdam’daki Allard Pierson Müzesi’nde sergilenmek üzere gönderilen İskit Altınları hala Hollanda’da kalmaya devam ediyor. Hollanda’nın Kırım’ın işgalini tanımaması sebebiyle hala Hollanda’da bulunan altınlar ile ilgili dava sürüyor.

Amsterdam Tahkim Mahkemesinde, 2 Eylül 2020 tarihinde İskit altınları davası çerçevesinde bir duruşma yapıldı. Mahkeme, Ukrayna’nın Tahkim Mahkemesine ikinci kez yaptığı Rusya ile bağlantısı olan hakimin davadan uzaklaştırılması talebi incelenmeye başladı.

UKRAYNA’NIN BİRİNCİ BAŞVURUSU REDDEDİLMİŞTİ

Ukrayna, 13 Eylül 2019 tarihinde Tahkim Mahkemesine başvurarak Rusya ile yakın işbirliğinde bulunan hakimin İskit altınları davasından uzaklaştırılmasını istemişti. Ancak mahkeme hakimin ön yargısına işaret edecek herhangi bir durum olmadığını savunarak Ukrayna’nın talebini reddetmişti.

Daha sonra yeni bilgilere ulaşan Ukrayna, hakimin davadan uzaklaştırılması için ikinci kez başvuru yaptı.

HAKİM DAHA ÖNCE RUSYA’NIN ÇIKARLARINI SAVUNMUŞTU

Ukrayna Adalet Bakanlığının elde ettiği bilgilere göre, Amsterdan Tahkim Mahkemesi Başkanı birkaç sene boyunca Yukos davasında Rus Promneftstroy şirketinin temsilciliğini yaptı. Yani Promneftstroy şirketini temsil ederken Rusya Federasyonu’nun çıkarlarını savundu. Öte yandan, Promneftstroy şirketini savunmasını yaparken hakim, İskit altınları davasında, işgalci yönetimin kontrol ettiği Kırım müzelerini temsil eden avukatlarla yakın işbirliğinde bulundu.

KARAR EKİM SONUNDA AÇIKLANACAK

Dün, 2 Eylül 2020 tarihinde yapılan duruşma sırasında Ukrayna’yı temsil eden iki avukat kanıtlarını sundu ve konuşmalarını yaptı. Fakat davayı inceleyen hakimlerden biri fenalaştığı için duruşmaya ara verildi. Aradan sonra mahkeme, fenalaşan hakim olmadan bir karara varılamayacağı için işgalci yönetimin kontrol ettiği Kırım müzeleri ve Amsterdam’daki Allard Pierson Müzesi temsilcilerinden konuşmalarını yazılı bir şekilde mahkemeye sunmasını istedi. Mahkeme belgeleri inceleyeceğini ve 28 Ekim 2020 tarihinde kararı açıklayacağını bildirdi.

İSKİT ALTINI DAVASI

Binden fazla eserden oluşan İskit altını koleksiyonu, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden önce 2014 şubat ayının başında Kırım’daki müzelerden Amsterdam’daki Allard Pierson Müzesinde sergilenmek üzere Hollanda’ya gönderilmişti. Sergi, 4’ü Kırım biri Kıyiv’deki müze olmak üzere 5 müzenin koleksiyonlarından oluşuyordu. Hollanda’nın, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımaması nedeniyle serginin 31 Ağustos 2014’te kapatılmasından sonra eşyaların kime gönderileceği sorunu meydana geldi. Kırım’ı işgal eden Rus yönetimi ve Ukrayna yönetimi arasındaki, İskit altınları ile ilgili dava 2015 yılının ocak ayında mahkemede incelenmeye başladı.

Amsterdam Bölge Mahkemesi, 14 Aralık 2016 tarihinde yaptığı duruşmada “Kırım: Kara Deniz Altını ve Sırları” sergisinde bulunan eserlerin Ukrayna’ya teslim edilmesi kararını kabul etmişti. Nisan 2017’de, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki müzelerin temsilcilerinin mahkeme kararını temyiz ettiği öğrenilmişti.

Hollanda
İskit altını
Ukrayna
Bunlara da bakın: