Rus hapishaneleri adeta işkence merkezi: Dili ve damarları kesilmiş halde bulundu!

Güncel
E. K.
23 Nisan 2019, 12:34
E. K.
23 Nisan 2019, 12:34

Rusya’nın İrkutsk bölgesinde bulunan 5. No’lu tutukevinde bulunan Andrey Yefremenko, kaldığı koğuşta, dili ve damarları kesilmiş halde bulundu.

Kamu Gözlem Komisyonu üyesi Pavel Gluşenko’nun MBH Medya’ya yaptığı açıklamaya göre, “kesilmiş dili ve damarları dışında tutuklunun vücudunda başka bir darp izi bulunmadığı gerekçesiyle” komisyon olayla ilgili inceleme başlatmadı.

RUS TUTUKEVİ GÖREVLİLERİNDEN TEHDİT VE BASKILAR

Müvekilinin 15 Nisan’da tutuklandığını bildiren Yefremenko’nun avukatı Lyudmila Romanenko, Rusya Federal Ceza Uygulama Servisi (FSİN) görevlilerinin suç itirafında bulunmaya zorladığını, söylediklerini yerine getirmediği takdirde “her şeyin kötü hale geleceği” tehdidinde bulunduğunu kaydetti. Baskı altında bulunan Yefremenko’nun Rus polisinin istediği ifadeyi verdiği ancak birkaç gün sonra ifadesini geri çektiği öğrenildi.

Olaydan sonra Yefremenko, avukatına çok korktuğunu söylediği ve 19 Nisan tarihinde de koğuşunda kan gölü içinde bulunduğu belirtildi.

YETKİLİLER İNCELEME YAPMAYA GEREK DUYMADI!

Ancak elde edilen bulgulara rağmen İrkutsk bölgesi Kamu Gözlem Komisyonu olay hakkında inceleme yapma gereği duymadı. Gerekçe olarak ise kesilmiş dil ve damarlar haricinde tutuklunun vücudunda hiç bir darp izine rastlanmamış olması, ve dolayısıyla bu durumun herhangi fiziksel zorlamayı içermemesi gösterildi.

RUS HAPİSHANELERİ ADETA İŞKENCE MERKEZİ HALİNDE!

Rusya’daki hapishaneler mahkumlara uygulanan birbirinden acımasız yöntemlerle biliniyor. Uygulanan işkence yöntemleri kan donduracak kadar korkunç olabiliyor. Poşetle boğma en basit olanı. Tutuklular ve mahkumlara Rus cezaevlerinde, kafayı pis bir suya hatta klozete sokup öyle tutma, sandalyeye bağlayıp gaz maskesini takıp maskedeki soluk almayı sağlayan boruyu tıkama, hatta gaz maskesinin içine biber gazı sıkma, 20 tırnağın da sökülmesi, tecavüz gibi işkenceler uygulanıyor.

Fiziksel şiddetten ziyade psikolojik şiddete de rastlanmaktadır. Son derece yüksek sesle saatlerce hard rock dinletilebiliyor. Diğer psikolojik işkence yöntemi ise mahkuma kendi diş fırçasıyla klozetleri temizletme. Tüm işkence yöntemlerinin ortak yanı ise onların saatlerce sürebiliyor olmasıdır. Ve işkenceyi uygulayan insanlar mahkumun vücudunda iz bırakmadan bunu yapabiliyorlar. İşkence izine rastlansa bile mahkumun “bunu kendisine yanlışlıkla yaptığı” ileri sürülüyor.

Rus hukukunda mahkumlara işkence ile alakalı yasalara ayrıca yer verilmemekte böylece mahkuma işkence edildiği ortaya çıksa bile suç cezasız kalmaktadır. Bu suçlar yılda yüzlerce kez meydana gelmekte.