İşgalin destekçisine işgalcilerin yönetiminden rahat yok

11 Ekim 2019, 17:19

Kırım’daki Rus işgalinin en büyük destekçisi olan ve Yalta’daki Masal (Skazka) hayvatat bahçesi ve Karasupazar’daki (Belogorsk) Taygan safari parkı sahibi Oleg Zubkov tekrar işgalci yönetimin takibatına uğradığını bildirdi.

Kendi blogunda açıklama yapan Zubkov, safari parkında 10. sefer denetleme yapıldığını belirtirken, “Ağaç ve çalılıkları saymaya geldiler, bilimsel olarak  buna envanter sayımı diyorlar. 15 Ekim 2019’a kadar Doğa Bakanlığı uzmanlarının ‘Taygan’ safari parkındaki tüm ağaç ve çalılıkları sayması gerekiyor. Ayrıca 2012 yılında park açıldığı sırada burada kaç ağacın olduğunu ve canavar Zubkov’un kaç ağacı yok ettiğini de tespit etmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Zubkov açıklamasında “Taygan” safari parkının mili parkın arazisinde değil eskiden bir askeri üssün bulunduğu alelade bir arazi üzerinde kurulduğunu vurguladı.

İŞGALCİLERİ DESTEKLEDİĞİNE PİŞMAN OLMUŞTU

Bilindiği gibi yarımadanın en çok turist çeken yerlerinden, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun ilk özel hayvanat bahçesi olan Yalta’daki Masal (Skazka) ve Karasupazar’daki (Belogorsk) Taygan safari parkı sahibi Oleg Zubkov, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin destekçilerinden biriydi. Oleg Zubkov, 2014 yılının Mart ayında Rusya’nın Kırım’ı işgali sırasında işgalci güçlere otobüs ve diğer maddi yardımlarda bulunmuştu. 2015 yılının Şubat ayında ise Akmescit’te Putin anıtı dikmeyi teklif etmişti.

Ancak daha sonra Zubkov, Kırım’dan kaçmak istediğini, işgal koşullarında hayal kırıklığına uğradığını söylemişti. Hayvanat bahçesi ve safari parkına Kırım yönetimi tarafından çok baskı uygulandığını kaydeden Zubkov, “Biz polis devletinde olduğumuzu anladık zaten…” şeklinde beyanatta bulunmuştu.

Kırım'ın işgali
Oleg Zubkov
Bunlara da bakın: