İşgalin başından beri Kırım'da 17 kişi kayboldu

Haberler
Anife Bilal
25 Mart 2019, 17:21
Anife Bilal
25 Mart 2019, 17:21

Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra beş yıl içinde yarımadada 13’ü Kırım Tatarı olmak üzere 17 kişi kayboldu.

Kırım Tatar Kaynak Merkezinin bildirdiğine göre işgal dönemi sırasında toplam 17 kişi kayboldu. Kendilerinden halen bir bilgi alınamadığı belirtilen kayıp 17 kişiden 13’ünün Kırım Tatarı olduğu hatırlatıldı.

Devamlı olarak Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve diğer uluslararası platformlarda işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri hakkında bilgi verdiklerini belirten Kırım Tatar Kaynak Merkezi yaptığı açıklamada Kırım’daki baskıları ve Kırım Tatarları ile Ukrainleri korkutma yöntemi olarak kullanılan ev aramalarını, tutuklama ve insan kaçırmaları kınadıklarını duyurdu.

Şu an kayıp olan ve hakkında bugüne kadar hiçbir haber alınamayan insanların isimleri şu şekilde: Valeriy Vaşçuk, İvan Bondarets, Vasiliy Çernış, Timur Şaymardanov, Serran Zinedinov, İslam Cepparov, Cevcet İslamov, Eskender Apselamov, Fedor Kostenko, Muhtar Arislanov, Arlen Terehov, Ruslan Ganiyev, Marsel Alyautdinov, Arsen Aliyev, Ervin İbragimov, Rizvan Abduramanov ve Eynar Eyupov.