İşgalin 6. yıl dönümü: Kıyiv'de Rusya Büyükelçiliği önünde protesto düzenlendi

Güncel
Anife Bilal
27 Şubat 2020, 11:41
Anife Bilal
27 Şubat 2020, 11:41

26 Şubat Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü dolayısıyla Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği önünde protesto eylemi düzenlendi.

“Kırım’ın işgalinin 6. yılı; Saldırgana yönelik 6 talep” adlı protesto etkinliği Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Kırım Tatar Kaynak Merkezi ve #LIBERATECRIMEA uluslararası hareketi ve Teslime Direniş Hareketi tarafından organize edildi.

Eylemde konuşan Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, KTMM üyesi Eskender Bariyev, “Bugün burada işgal edilen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları, Ukrainler ve yarımadada yaşayan diğer milletlerle dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için toplandık. Bugün Kırım’ın işgalinin 6. yıl dönümü ve bugün ‘Kırım’sız Normandiya Formatına Hayır!’ isimli uluslararası kampanya çerçevesinde ‘Kırım’ın işgalinin 6. yılı; Saldırgana yönelik 6 talep’ eylemi başlatılıyor.” dedi.

Eylem organizatörlerinin Rusya’ya yönelttiği 6 talebi seslendiren Bariyev, “Bir, tüm Kırımlı siyasi tutsakları serbest bırakmak; iki, Kırım’daki nüfus değişikliğini durdurmak; üç, Kırım Tatarları ve Ukrainlere karşı yapılan ayrımcılığa son vermek; dört, KTMM’nin yasağını iptal etmek; beş, Kırım’ın askerileştirilmesini durdurmak ve askerleri yarımadadan geri çekmek; altı ve en önemlisi Kırım’dan Defol!” ifadeleri kullandı.


Teslime Direniş Hareketi temsilcisi Sergey Parhomenko, başlattıkları eylemin amacının Kırım konusunun, özellikle Normandiya Formatı dahil olmak üzere uluslararası platformlarda konuşulmasını sağlamak olduğunu anlattı.

Eski siyasi tutsak, Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov yaptığı konuşmada, “Kırım’ı, Kırım Tatarlarını unutmamalıyız ve Rusya’nın Kırım’da her zaman yeni esir alabileceğini her zaman hatırlamalıyız. Bunlar çok önemli.” diye kaydetti.

Ayrıca eylemciler yanlarında bir düzine Rus gelenekesel bask ayakkabısı (lapti) getirdi. Eylem sonunda eylemciler, “Rusya Kırım’dan Defol!” sloganı atarak ayakkabıları Rusya Büyükelçiliğinin bahçesine fırlattı.

KIRIM’IN RUS İŞGALİNE DİRENİŞ GÜNÜ

Hatırlanacağı üzere 26 Şubat 2014 tarihinde, 15 bine yakın Kırım Tatarı, binlerce Ukrain ve Kırım’da yaşayan diğer millet temsilcileri, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin çağrısı üzerine Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde toplanarak Rusya yanlısı hain Kırımlı milletvekillerinin Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasına ilişkin Anayasaya aykırı kararları kabul etmesini engelledi.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım’ın sivil toplumu, Rusya’nın ve Kırım’daki ajanlarının, güya Kırım’ın gönüllü olarak Rusya’ya “geçişinin” taklidini yapmayı planladığı parlamento toplantısının düzenlenmesini engelleyerek barışçıl şekilde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savundu.

Ancak 27 Şubat 2014 sabah saatlerinde Putin, Kırım’ın şiddet kullanılarak işgal edilmesi senaryosunu uygulamaya başladı. Bunun sonucunda yarımadadaki şehirlerin tüm caddeleri ve büyük karayollarını Rus askerler doldurdu. Rus askerler idari binaları işgal etti, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin üslerini kuşattı, deniz limanlarını ve havaalanlarını ele geçirdi.

Kırımlıların şiddete dayanmayan toplu direnişi maalesef, artık 6 yıldır devam eden Kırım’ın geçici işgalini önleyemedi. Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarları, yüz binlerce Ukrain ve Ukrayna’ya sadık kalan Kırım’da yaşayan diğer milletlerin temsilcileri, Rus işgalcilerin elinde esir kalmaya devam ediyor.