İşgalin 5. yıl dönümünü kutlayan işgalcilerden provokatif gösteri

Haberler
Anife Bilal
19 Mart 2019, 17:00
Anife Bilal
19 Mart 2019, 17:00

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalin 5. yılı nedeniyle işgalciler tarafından düzenlenen etkinliklerin birinde hayli provokatif bir gösteri düzenlendi. Gösteride Kırım Tatarları “karanlık güçler” gibi gösterilerek sözde Rusya eliyle yarımadanın kurtarıldığı lanse edildi.

Gösterinin başında düzenlenen dans performansında “karanlık güçleri” temsil eden insanlar dans ederken, sahnedeki sinema perdesinde 26 Şubat 2014’te Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından Ukrayna toprak bütünlüğüne destek veren mitingin görüntüleri gösterildi. Daha sonda Rus bayrağı renginde giyinmiş kızların sahneye çıkmasıyla “karanlık güçler” sahneden kaçtı.

Anlamsız hareketlerin ve figürlerin sıralandığı dans performansından sonra icra edilen şarkıda ise  “Vladimir Putin tüm dünyaya sahip” sözleri yer aldı.

Ayrıca gösteride açılan propaganda amaçlı Sovyet Birliği bayrakları dikkat çekti. Bilindiği gibi işgalci Rusya, eski Sovyet geçmişini hem eski dönemin “imparatorluk” sembolü gibi görüyor hem de toplumlara yönelik propagadasında belirli ideolojilere olan sempatiden yararlanmayı amaçlıyor.