İşgali savunan Çekya Cumhurbaşkanı, şimdi de Kırım'dan işbirlikçileri kabul etti!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
31 Ekim 2019, 00:18
Mehmet Berk Yaltırık
31 Ekim 2019, 00:18

Rusya yanlısı tutumunu sık sık dile getiren, en son uluslararası toplumu Kırım’daki Rus işgalini tanımaya çağıran(!) Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Kırım’daki işbirlikçileri Prag Kalesinde ağırladı.

Çekya Dışişleri Bakanlığı, Kremlin güdümlü sözde Kırım Birliği adlı teşkilatı başkent Prag’da Prag Kalesinde düzenlenen resmi resepsiyona kabul eden Cumhurbaşkanı Zeman’ın bu adımının yanlış olduğunu açıkladı.

“Kırım Birliği” adlı işbirlikçi yapılanma, Rus propagandasını ve işgalini meşrulaştırma doğrultusunda, güya Kırım Tatarlarını temsil ettiğini iddia ederek hem siyasi hem enformasyon alanda Kremlin’in çıkarlarına göre hareket ediyor.

Bilindiği gibi Zeman Rusya’ya desteğini bildiren ve Kremlin yanlısı tutum sergileyen Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, 10 Ekim 2017 tarihinde Strasbourg’da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde yaptığı konuşmada işgal altındaki Kırım konusunun “tamamlanmış bir mesele” olduğunu savunarak, işgalin yasallaştırılması için Ukrayna’ya tazminat ödenmesi teklifinde bulunmuştu. Zeman, ayrıca Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğini ve yerine Rusya ile aktif temasların kurulması gerektiğini savunmuştu.