İşgali destekleyen Zubkov'a hapis şoku!

24 Ekim 2019, 17:07

Kırım’daki Rus işgalinin en büyük destekçisi olan ve Yalta’daki Masal (Skazka) Hayvanat Bahçesi ile Karasupazar’daki (Belogorsk) Taygan Safari Parkı’nın sahibi olan Oleg Zubkov’un işgalci mahkemeye çıkarılacağı bildirildi.

Temmuz 2018’de Taygan Safari Parkı’nı ziyaret eden Rus bir turiste aslan saldırısı gerçekleşmiş ve aslan ziyaretçinin kolunu yaralamıştı. Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın sonuçlanmasının ardından Zubkov’un Rusya Ceza Kanunu’nun 238. maddesi (Güvenlik şartlarına uymayan mal ve ürünlerinin üretimi, depolanması, nakliyesi veya hizmetlerinin verilmesi) çerçevesinde yargılanacağı ifade edildi. İlgili madde uyarınca Zubkov’a suçlu bulunması halinde 6 yıl hapis cezası verilebilir.

İŞGALCİLERİ DESTEKLEDİĞİNE PİŞMAN OLMUŞTU

Bağımsız Devletler Topluluğu’nun ilk özel hayvanat bahçesi olan Yalta’daki Masal (Skazka) ve Karasupazar’daki (Belogorsk) Taygan Safari Parkı’nın sahibi Oleg Zubkov, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin destekçilerinden biriydi. Oleg Zubkov, 2014 yılının Mart ayında Rusya’nın Kırım’ı işgali sırasında işgalci güçlere otobüs ve diğer maddi yardımlarda bulunmuştu. 2015 yılının Şubat ayında ise Akmescit’te Putin anıtı dikmeyi teklif etmişti.

Ancak daha sonra Zubkov, Kırım’dan kaçmak istediğini ve işgal koşullarında hayal kırıklığına uğradığını söylemişti. Hayvanat bahçesi ve safari parkına Kırım yönetimi tarafından çok baskı uygulandığını kaydeden Zubkov, “Eğer insan mevzuata uygun olmayan yanlış bir şey yaptıysa, ama suç işlemediyse, neden hapis cezası öngörülen dava açılıyor?! İyi çalıştıklarını göstermek için mi? Ya da insanı korkutmak için mi? Biz, polis devletinde olduğumuzu anladık zaten…” şeklinde beyanatta bulunmuştu.


Kırım'ın işgali
Oleg Zubkov
Bunlara da bakın: