Şuşa kent haritası yenilendi ve Ermenice yer adları kaldırıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mart 2021, 13:38
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mart 2021, 13:38

Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı bölgelerde yer isimleri de bir bir aslına dönüyor. İnternetteki harita servislerinde Şuşa kent haritası yenilendi ve Ermenice yer adları kaldırıldı.

İkinci Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan bölgelerde yer isimleri de Ermenistan’ın verdiği isimlerden kurtarılıyor. Şuşa’daki bir caddeye Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi verilirken; harita uygulamalarında Şuşa haritasını güncelledi ve sokak adları Ermenice’den Azerbaycan Türkçesi’ne çevrildi. İşgalden kurtarılan yerlerde birçok yerde tabelalara işgal öncesi isimler yazılırken, bazı yerlere de yeni isimler verildi.

AZERBAYCAN’DA YER İSİMLERİ GÜNCELLEME

ERMENİ KATİLİN ADI SİLİNDİ ATATÜRK’ÜN İSMİ VERİLDİ

1915 Van İsyanı’nın ele başı, binlerce Türk’ün katili Aram Manukyan’ın adının olduğu caddeye de Atatürk’ün ismi verildi.

Savaş suçlusu Garegin Nzhdeh’in isminin yer aldığı caddeye Karabağ Hanlığı’nın kurucusu Penah Ali Han isminin verilmesi Azerbaycanlılar tarafından sevinçle karşılandı. Diğer yandan Şuşa’da değiştirilen isimlerin arasında 20 Ocak, Üzeyir Hacıbeyli, Mirza Fatali Ahundov, Fikret Amirov’ın isimleri de yer aldı.