İşgalden kurtarılan Cebrayıl kentinde yıllar sonra ilk ezan!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
05 Ekim 2020, 13:13
Ömer Cihad Kaya
05 Ekim 2020, 13:13

Dağlık Karabağ’da Ermeni işgaline son vermek için Azerbaycan ordusunca başlatılan kara harekatında dün stratejik konumdaki Cebrayıl kenti, yeniden Bakü yönetiminin kontrolüne geçmişti. Azerbaycan ordusunun işgalden kurtardığı Cebrayıl kentinde yıllar sonra ilk ezan okundu.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatında 8. gün geride kaldı. Harekatta her geçen gün işgal altındaki bölgeler Ermeni birliklerinden temizleniyor. Ermenilerin işgalinden 4 Ekim 2020 tarihinde Azerbaycan ordusu tarafından kurtarıldığı duyurulan Cebrayıl’da, yıllar sonra okunan ilk ezan dinleyenlere duygulu anlar yaşattı ve sosyal medyada en çok paylaşılan videolardan biri oldu.

ALİYEV: AZERBAYCAN ORDUSU, CEBRAYIL ŞEHRİNİ KURTARDI

Karabağ’ın güneyinde stratejik konumda olan Cebrayıl kentinin işgalden kurtarılma haberini, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Twitter hesabından duyurmuştu. Aliyev, “Bugün Azerbaycan ordusu Cebrail şehrini ve bölgedeki birkaç köyü kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ Azerbaycan’dır” ifadelerini kullanmıştı.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatı kararlılıkla devam ediyor. Cephede sıkışan ve darbe üzerine darbe yiyen Ermenistan, sivil yerleşim yerlerine saldırmaya devam ediyor. Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de başlatılan harekat kapsamında, şu ana kadar çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere şehir, kasaba ve köyleri bir bir işgalci güçlerden temizliyor.

ŞU ANA KADAR İŞGALDEN KURTARILAN BÖLGELER

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekât kapsamında bugüne kadar Cebrail şehrini, Şugovuşan kasabasını ve Karahanbeyli, Aşağı Seyitahmetli, Mehdili, Aşağı Maralyan, Kuycak, KendHoradiz, Çakırlı, Büyük Mercanlı, Şeybey, Taliş, Karkulu, Şükürbeyli, Yukarı Maralyan, Cereken, Daşkesen, Horovlu, Dejan, Mahmutlu, Caferabat, Papı köyleri olmak üzere toplamda 22 yerleşim yerinde kontrolü ele aldı.

ERMENİSTAN NEDEN SİVİLLERİ VURUYOR?

Azerbaycan’ın Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için geniş çapta başlattığı kara harekatı, 27 Eylül 2020’de başladı. Azerbaycan ordusu, adım adım ilerlerken, Ermenistan da ısrarla sivillere saldırmaya devam etti. Cephede sıkışan Ermenistan, Azerbaycan’ın yerleşim yerlerine ve şehirlerine top atışları ve füze atışları gerçekleştiriyor.

DAĞLIK KARABAĞ NE ZAMAN İŞGAL EDİLMİŞTİ?

Karabağ, Azerbaycan’da Kür ve Aras nehirleri arasındaki dağlık bölgeye Azerbaycan Türkleri tarafından verilen bir isimdir.
Bölgede,  Ağdam, Kelbecer, Laçın, Cebrail, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan isimli yerleşim yerleri bulunmaktadır. Sovyetler Birliğinin 1989’da bölgede önce özerklik ilan edip sonradan Azerbaycan’a bağlamasını kabul etmeyen Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın başkenti Hankendi’de Azerbaycanlılara saldırmaya başladı. Rusya’nın da desteğini alan ve Azerbaycan’ın hazırlıksız olmasını fırsat bilen Erivan, sivil katliamlarıyla Dağlık Karabağ ve çevresine yönelik işgal sürecini başlattı. Tarihler 28 Aralık 1991’i gösterdiğinde Ermeni birlikleri Dağlık Karabağ’ın merkezi Hankendi’yi işgal etti.

27 Eylül 2020’de toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için harekete geçen Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki ilerleyişini açıkça “kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi. Uluslararası ilişkiler literatüründe “dondurulmuş sorun” olarak ifade edilen Dağlık Karabağ’da çatışma her geçen gün şiddetleniyor. Azerbaycan, en üst perdeden çözümün artık müzakere masasında değil sahada olduğunu vurguladı ve Dağlık Karabağ’daki topraklarını işgalden kurtarmak için kara harekatı başlattı.