İşgalden kurtarılan Ağdam "Kafkasya Hiroşiması" ve "Ruhlar Şehri" diye anılıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Kasım 2020, 20:55
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Kasım 2020, 20:55

Ermeni işgalinden kurtarılan Ağdam’a dair görüntüler Azerbaycan medyasında sıkça yer almaya başladı. Paylaşılan bu görüntüler ile birlikte bölgenin artık “Kafkasya Hiroşiması” veya “Ruhlar Şehri” olarak adlandırıldığı belirtiliyor.

İşgal döneminde Ermenilerce yağmalanan ve yıkılan Ağdam kent merkezi ve köylerinin çoğu harabe ve ıssız durumda kalmıştı. Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı. Azerbaycan medyasında yer verilen haberlere göre; bir zamanlar tarihi eserleriyle ünlü canlı bir şehir olan Ağdam’ın, artık tüm dünyada “Kafkasya Hiroşiması” veya “Ruhlar Şehri”isimlerle anılmaya başladığı bildiriliyor. Ermeni işgalcilerin Ağdam’ı barbarca yok ettiği kaydedilirken, Birinci Karabağ Savaşı’ndan önce kentte fabrikaların, tren istasyonunun, ilaç, müzik, tarım okulları ve tiyatroların olduğu artık yerini kalıntıların ve çimenli alanların aldığı vurgulanıyor.

AZERBAYCAN ORDUSU AĞDAM’I GERİ ALDI

Azerbaycan ordusu, 20 Kasım 2020 tarihinde Ağdam şehrine girdi. 1993 yılında Birinci Karabağ Savaşı sonrasında yaklaşık yüzde 77’lik kısmı, Ermenilerce işgal edilmişti. İşgal yüzünden yaklaşık 200 bin Azerbaycanlı doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalmıştı. Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı. Ateşkes anlaşması gereği Azerbaycan’a bırakılan Ağdam kenti Ermeniler tarafından adeta harabeye çevrildi.

İlgili haberler:
MSB’den Ermeni işgalinden kurtarılan Ağdam’a dair dikkat çeken video

Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Ağdam’a girdi