İşgalcilerin yapay yağmur yağdırma girişimleri başarısız oldu

Güncel
Anife Bilal
01 Ekim 2020, 18:53
Anife Bilal
01 Ekim 2020, 18:53

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi su sorununu çözmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor. İşgalcilerin, yağış miktarını artırmak için özel olarak tasarlanmış uçağı yarımadaya taşıma girişiminin başarısız olduğu öğrenildi.

Rus basınında çıkan haberlerde, işgal edilen Kırım’a yapay yağmur yağdırmak için getirilen Rusya Hidrometeoroloji ve Çevresel İzleme Federal Servisi, YaK-42D uçağının iki uçuş gerçekleştirdiği bildirildi. Uçuşlardan sonra uzmanlar, hava koşullarının yapay yağmur yağdırmak için uygun olmadığını açıkladı.

İŞGALCİLERDEN YAĞMUR İÇİN AKIL ALMAZ ÇÖZÜM

Konu ile ilgili açıklama yapan Rusya Merkezi Aerolojik Gözlemevi Bulut Fiziği Bölümü Başkanı Bagrat Danelyan, “Bulutlarla çalışıyoruz fakat her bulut işe yaramıyor, belirli özelliklere sahip olmalılar… Hava koşulları açıkça anormal, çok az uygun bulut mevcut.” dedi.

Meteoroloji uzmanlarının 10 Eylül’den itibaren Kırım’daki bulutları takip ettiğini ve birkaç uygun bulutun tespit edildiğini belirten Danelyan, “Bir buluttan düşen yağış miktarını iki kat artırabiliriz fakat böyle bulutların oranı yüzde 30-40.” diye kaydetti.

Yağış miktarını artırmak için özel olarak tasarlanmış uçağın Kırım üzerinde 25-35 saat uçuş yapmaya planladığını anlatan uzman, yarımadadaki su durumunu kökten değiştirmek için bunun yeterli olmadığını ifade etti.

YAĞMUR YAĞDIRAN UÇAKLAR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, Haziran 2020’de yarımadaya yağmuru artırmak için tasarlanmış bir uçak getirteceklerini duyurmuştu. Daha sonra işgalci yönetim, yapay yağmur yağdırma ihale sürecini başlattı. Eylül ayının başında, Moskova bölgesi merkezli Merkezi Aerolojik Gözlemevi’nin ihaleyi kazandığı ve yapay yağmur yağdırma çalışmaları için şirkete 25,5 milyon ruble (2,5 milyon TL) ödeneceği öğrenildi.