İşgalcilerin, Ukrayna'dan çaldıkları tahılı taşıyan gemi Türkiye açıklarında alargaya alındı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
03 Temmuz 2022, 20:10
Mehmet Berk Yaltırık
03 Temmuz 2022, 20:10

İşgalcilerin, Ukrayna Berdyansk’tan çaldıkları tahılı taşıyan Kazakistan’a ait Jibek Jolu (İpek Yolu) gemisi, Türkiye’de gümrük görevlilerince alargaya alındı. Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasıl Bodnar, sürece ilişkin açıklamalarda bulunarak, ilk kez Ukrayna anakarasında savaş sırasında Rus işgali altına giren Berdyansk’tan doğrudan Türkiye’ye tahıl götürüldüğünü ifade etti.

Türk gümrük görevlilerince, Rus işgal güçleri tarafından çalınan tahıllarla birlikte Berdyansk limanından çıkarılan Rus yük gemisi Türkiye açıklarında alargaya alındı.

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasıl Bodnar tarafından tarafından “Evropeyska Pravda”ya konuyla ilgili açıklama yapıldı. Büyükelçi Bodnar, “Tam bir işbirliğimiz var, gemi şu anda liman girişinde. Türkiye gümrük makamları tarafından alargaya alındı. Yarın bu geminin kaderinin belirleneceği departmanlar arası bir toplantı yapılacak.” diye kaydetti.

Büyükelçi, Ukrayna Başsavcılığının talebinin iletildiğini ve Ukrayna’nın geminin tutuklanmasını, mallarına el konulmasını ve ilgili herkesin adalete teslim edilmesini beklediğini de sözlerine ekledi. Bodnar ilk kez Ukrayna anakarasında savaş sırasında Rus işgali altına giren Berdaynsk’tan doğrudan Türkiye’ye tahıl götürdüğü için söz konusu geminin özel bir durumu olduğunu belirterek, “Bu geminin özel bir durumu var, çünkü önce geçici olarak işgal edilen Berdyansk limanını kullanmaya ve ardından Türk limanına girmeye çalıştı. Fırsattan yararlanarak çalınan malı taşımak için böyle bir koridor açma girişimi açıkçası yasa dışı ve büyük küstahlık.” dedi.

Daha önce Rus birliklerinin işgal altındaki Berdyansk’tan çaldığı tahılı Kazakistan’a ait Jibek Jolu (İpek Yolu) gemisiyle Türkiye’ye getirdiği 1 Temmuz 2022’de bildirilmişti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın resmi temsilcisi, Deniz Ticaret Bölümü’nden alınan bilgilere atıfta bulunarak, 7 bin 146 ton taşıma kapasiteli İpek Yolu gemisinin Berdyansk’tan yaklaşık 4,5 bin ton ağırlığında tahıl aldığınu aktarmıştı.

Kazakistan’a ait olduğu iddia edilen, “İpek Yolu” gemisi 2016 yılında inşa edildi ve bugün Rus bayrağı altında faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda, geminin Petersburg limanına kayıtlı olduğu öğrenildi. Kazak gemisinin gerçekten Ukrayna’dan tahılı taşıdığının doğrulanması halinde Kazakistan’ın yaptırımlara maruz kalması bekleniyor.