İşgalcilerin temsilcisi, şimdi de Kırım’a Ermenistan dedi!

Güncel
E. K.
08 Temmuz 2019, 18:48
E. K.
08 Temmuz 2019, 18:48

Rusya Devlet Başkanlığının sözde Kırım Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov, Kırım’daki Ermenilerin yüzde 99’unun Kırım’ın Rusya tarafından işgalini desteklediğini ifade etti.

“KARADENİZ ERMENİSTAN’I (!)”

Rusya Ermeni Birliği tarafından Moskova’da haziran ayının sonunda gerçekleştirilen bir konferansa katılan işgalci yetkili, 2014 yılında Rusya tarafından bir kez daha işgal edilen kadim Türk yurdu Kırım’ın “yüzyıllar boyunca Karadeniz Ermenistan’ı” olarak adlandırıldığını söyledi. Muradov, şöyle konuştu:

“Yüzyıllar boyunca Ermenistan’a hiç yabancı olmayan ve “Karadeniz Ermenistan’ı”olarak adlandırılan toprakların yönetiminin selamlarını iletmek istiyorum. Ve Rusya Ermenistan Birliği’nin, son yıllarda on binlerce Ermeniyle artmasını kutluyorum. Bu sayı, Kırım’ın Rusya ile birleşmesi sayesinde arttı.”

İŞGALCİLERİN SÖZDE TEMSİLCİSİ DE ERMENİ!

Kendisi de Ermeni olan Muradov, Kırım’daki Ermenilerin yüzde 99’unun Kırım’ın Rusya tarafından işgalini desteklediğini belirterek, “Bizim şöyle bir istatistiğimiz var: Kırım ahalisinin yüzde 96’sı Kırım’ın Rusya ile birleşmesini destekledi (2014 yılında işgalci Rusya tarafından Kırım’da silahların gölgesinde yapılan sözde referandum sırasında). Ermenilerin ise yüzde 99’u Kırım’ın Rusya ile birleşmesini destekledi. Bu rakama bakarak Kırım’ın Rusya ile birleşmesine karşı çıkanı bulmak istedim. Ve bulduğumda “Neden Rusya ile Kırım’ın birleşmesini desteklemedin, yoksa ‘banderacı Ukrayna’yı” mı istiyorsun?” diye sorduğumda,”Hayır, ben Kırım’ın Ermenistan ile birleşmesini destekledim” diye cevap verdi.” şeklinde konuştu.

KIRIM’IN İŞGALİ

Rus askerleri Kırım’a ilk olarak 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu, resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında sözde referandum düzenlendiğinde Rus ordusu ve askeri araçları Ukrayna’nın doğu sınırlarında toplandı, ayrıca hava kuvvetleri alarm durumuna geçirildi.

İşgalin ardından 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım sözde Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Sivastopol’ün iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına” ilişkin anlaşma imzaladılar.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve birçok ülke Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti ve Kırım’ı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırım uyguladı.