İşgalcilerin sürdüğü aktivist Halilov'dan Ukrayna'ya mültecilik başvurusu

03 Ekim 2019, 12:38

Rus işgali altındaki Kırım’dan Özbekistan’a sürülen Kırım Tatar aktivist Nedim Halilov, Ukrayna’dan mülteci statüsü almak için başvuruda bulundu.

Nedim Halilov, Ukrayna Devlet Göç Servisi Odesa Bölgesi Müdürlüğünün mülteci statüsü başvurusunu incelemeye başladığını bildirdi.

“ANA AMACIMIZ, KIRIM’I İŞGALDEN KURTARMAK OLACAK”

Bundan böyle, Ukrayna anakarasında sivil faaliyetlerine devam edeceğini bildiren Halilov, “Daha sonra mülteci, göçmen, iç sığınmacıların bir çatı altında toplandığı sivil bir örgüt oluşturmayı planlıyorum. Örgütün ana amacı Kırım’ı işgalden kurtarmak olacak.” diye kaydetti.

NEDİM HALİLOV DAVASI

Kırım’da 1986 yılından beri ikamet eden Nedim Halilov, Ukrayna vatandaşlığı edinmedi. Ukrayna Anayasası’nda, Kırım Tatarlarının sürgün yerlerinden dönme hakkı olan Kırım’ın yerli halkı statüsünü belirleyen norm bulunmadığından dolayı Nedim Halilov, Rusya vatandaşlığını almaktan da vazgeçmişti.

Rus işgalci yönetimi ise 2016 yılında Rus vatandaşlığı almak istemeyen Halilov’u sürgün etme kararı almıştı. Halilov ilk önce Kırım’dan Krasnodar bölgesine sürülmüştü. Krasnodar bölgesinde Halilov 1,5 yıl göç yasalarını ihlal eden yabancılarının tutulduğu özel kampta tutuldu. Daha sonra oradan Özbekistan’a sürülmüştü.

2012 yılında Özbekistan vatandaşlığı hakkını kaybeden Halilov, mahkeme aracılığıyla kendisine “vatansız kişi” statüsünün verilmesini istemişti ancak ağustos 2018’de Özbek mahkemesi bu talebi reddetmişti.


mülteci statüsü
Nedim Halilov
Ukrayna