İşgalcilerin sabotajcılıkla suçladığı Ukrayna vatandaşlarının temyiz talebi reddedildi

15 Ekim 2019, 21:03

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da güya yarımadanın topraklarında sabotaj  planlamakla suçlanan ve 14 yıl hapis cezasına çarpıtılan Vladimir Dudka ve Aleksey Bessarabov’un temyiz talebi reddedildi.

Bugün Rusya Ferderasyonu Yüksek Mahkemesi iki Ukraynalı siyasi tutsak Vladimir Dudka ve Aleksey Bessarabov’un cezasını onama kararı aldı.

Facebook sayfasında açıklama yapan Vladimir Dudka’nın oğlu İlya Dudka, “Kararda herhangi bir değişiklik yapılmadı. 14 yıl hapis cezası ve para cezası kaldı. Adalete inancımız kalmadı. İşte suçu kabul etmeme ve soruşturmayla iş birliği yapmamanın bedeli. Bunun bedeli hayattır” ifadelerini kullandı.

Приговор оставили без изменения. 14 лет колоний строгого режима и штрафы. Веры в правосудие нет. Вот она, цена непризнания вины и не сотрудничества со следствием…. цена этому- жизнь.

Опубліковано Ильєю Дудкою Вівторок, 15 жовтня 2019 р.

İŞGALCİLER SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA UKRAYNALILARI CEZALANDIRIYOR

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü, Yevgeni Panov’u Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 281. maddesi uyarınca sabotaj hazırlamakla suçluyordu. 10 Ağustos 2016 tarihinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), sözde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bağlı İstihbarat Servisi tarafından güya Kırım’da gerçekleştirilmesi planlanan “terörist saldırıları” engellediğini iddia etti. İşgal edilen Kırım’ın Armanpazarı (Armyansk) şehrine yakın bir yerde 7 Ağustos’ta bir grup sözde ajanın yakalandığı bildirilirken, sözde Ukraynalı ajanlar ile Rusya güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, bir Rusya FSB görevlisinin yaşamını yitirdiği öne sürüldü. Tutuklananlar arasında Ukrayna vatandaşları Yevgeniy Panov, Andrey Zahtey ve Redvan Süleymanov’un ismi açıklandı.

İşgalciler aynı suçlama ile yarımadada sabotaj  planlamakla suçladıkları Vladimir Dudka ve Aleksey Bessarabov 14 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sözde Sivastopol (Akyar) Şehir Mahkemesi, Bessarabov’a 300 bin, Dudka’ya ise 350 bin ruble para cezası verdi.

Aleksey Bessarabov
Rus baskısı
sabotaj
Vladimir Dudka
Bunlara da bakın: