İşgalcilerin Rus ordusuna zorla askere aldığı Kırımlılar Rusya’ya sevk edildi

08 Kasım 2020, 13:11

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı Rus ordusuna zorla askere alınan gençler Kırım’dan Rusya’ya sevk edildi. 

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından 7 Kasım 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Kırımlılar Rostov bölgesindeki Rusya Güney Askeri Bölgesinin 150. Mekanize Piyade Taburuna getirildi. 

Konuya ilişkin açıklamada, “Gençler yola çıkmadan önce Kovid-19 testi yaptırdı. Onlara maske, eldiven ve dezenfektanlar dahil olmak üzere koruma ekipmanları dağıtıldı.” iddiasında bulunuldu.

14 GÜNLÜK ÖZ TECRİT REJİMİ UYGULANACAK

Bakanlığın açıklamasında yasa dışı olarak Kırım’dan çıkarılan gençlerin 14 gün kendilerini tecrit edeceği, sonra da gençlerin “pratik eğitime” geçeceği öne sürüldü.

İŞGALCİLER YASA DIŞI EYLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Bilindiği gibi işgalci Rusya koronavirüs salgınına rağmen Kırım’da yasa dışı askere çağırma kampanyasını durdurmadı.

KIRIMLI GENÇLERİN ZORLA ASKERE ALINMASI

Kırım’da işgalciler tarafından yapılan tüm yasa dışı askere alımların kayıt altına alındığını belirten Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 13 Ekim 2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, “Zamanı gelecek ve tüm bunlar davaya (Ukrayna Rusya’ya karşı) dahil edilecek ve Rusya cezasını çekecek.” değerlendirmesini yapmıştı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci yönetim, yasa dışı şekilde Kırımlı gençleri Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmetine almaya devam ettiği aktarılmıştı. Rusya’nın, Kırım’ı işgal ettikten sonra iki ayrı birim olarak topraklarına dahil ettiğini açıkladığı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde 2020 sonbahar döneminde toplam 2 bin 500’den fazla genci zorunlu askere alacağı bildirilmişti.

2015’TEN BERİ KIRIMLILAR RUS ORDUSUNDA ASKERİ HİZMETE ZORLANIYOR

Rus işgalci yönetimi 2015 yılında Kırımlıları Rus orduya zorunlu askeri hizmete almaya başladı. Rus yönetiminin söz konusu faaliyetleri Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor.

RUSYA ULUSLARARASI HUKUKU GÖRMEZDEN GELİYOR

Bu hükümlerin, Kırımlıların işgalcilerin ordusunda hizmet etmeye zorlandığının kanıtı olduğunu belirten insan hakları savunucuları, her yeni askere çağırma döneminden sonra Rus ordusunda askerlik hizmetinden kaçınma suçlamasıyla açılan dava sayısının arttığına dikkat çekiyor.

Ukrayna’dan BM üye ülkelerine Rusya’nın yasa dışı eylemlerini kınama çağrısı

Kırım
Rus ordusu
Zorunlu Askerlik
Bunlara da bakın: