İşgalcilerin kurduğu yeni su pompalama istasyonunda Siemens pompaları kullanılıyor

Haberler
Anife Bilal
05 Nisan 2021, 18:42
Anife Bilal
05 Nisan 2021, 18:42

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi, 18 Mart 2021 tarihinde Beşterek-Zuya su boru hattının faaliyete geçirildiğini duyurdu. İşgalcilerin iddialarına göre, Akmescit’te (Simferopol) günde 20 bin metreküp artezyen su sağlayacak boru hattının pompalama istasyonunda Siemens marka ekipmanın kullanıldığı tespit edildi.

Kırım Reentegrasyon Birliği teşkilatı, Rus propagandasının Kırım’ın sözde Bakanlar Kurulu internet sitesi aracılığıyla, 18 Mart 2021 tarihinde Beşterek-Zuya su boru hattının faaliyete geçirildiğini açıkladığını bildirdi. İşgalcilerin iddiasına göre, söz konusu su boru hattı Akmescit’e günde 20 bin metreküp su sağlayacak. Daha sonra yeni boru hattının 18 Mart’ta sadece test edildiği ortaya çıktı. Kırım’ın sözde Bakanlar Kurulu ise yeni su boru hattının Nisan ayının ortasında faaliyete geçeceğini duyurdu.

ARTEZYEN SUYUNUN AKMECSİT’E POMPALANMASI BÖLGEDEKİ EKOSİSTEMİ YOK EDECEK

Uzmanlar, Zuya havzasında yer alan yeraltı sularının büyük hacimlerde pompalanmasının Zuya Vadisi sakinleri için büyük ölçekli olumsuz sonuçlara yol açacağına dikkat çekti. Uzmanlara göre, Suyun Akmesit’e pompalanması sonucunda bölgede yaşayan insanları yeterli miktarda su erişiminden mahrum bırakacak ayrıca bölgedeki çok yıllık bahçeleri ve eşsiz nehir ekosistemini yok edecek.

POMPALAMA İSTASYONUNDA SİEMENS EKİPMANI

Öte yandan işgalci yönetimin internette paylaştığı pompalama istasyonu görüntülerine göre, istasyonda çoğunlukla Siemens marka pompaları kullanılıyor. Söz konusu bilgiyi Avusturya merkezli Siemens şirketine bildiren Kırım Reentegrasyon Birliği, işgal edilen Kırım’da Avrupalı şirket tarafından tedarik edilen ekipmanın kullanılmasının Avrupa Birliği yaptırımlarını ihlal ettiğini belirtti. Ayrıca Birlik, işgalcilerin Siemens ekipmanını Kırım’da ekosid (çevre kırımı) ve savaş suçları aracı olarak kullandığını vurguladı.

SİEMENS TÜRBİNLERİ KIRIM’A YASA DIŞI GETİRİLDİ

Daha önce işgalcilerin Kırım’a yasa dışı olarak getirdiği Siemens gaz türbinleri dolayısıyla skandal patlak vermişti. 5 Temmuz 2017 tarihinde Reuters kendi kaynaklarına dayanarak, Rusya’nın işgal edilen Kırım’a, yaptırımlara rağmen Siemens gaz türbinleri gönderdiğini bildirmişti. Türbinler Alman-Rus ortaklığındaki “Siemens Gaz Türbini Teknolojileri” şirketinde üretildi. Mart ayında Alman şirketi, türbinlerin Taman elektrik santraline getirildiğini söyledi. Ama Reuters’in kaynaklarına göre, Akyar’da (Sivastopol) bulunan iki gaz türbini, yerli elektrik santrali için kullanılacaktı.

Ağustos 2017’de, Siemens ve kontrol ettiği şirketler, İnteravtomatika şirketine mektup göndererek onunla yapılan tüm ticari işlemlerin, ayrıca tüm sözleşmeden doğan yükümlülüklerin askıya alındığını bildirdi.

Ardından Alman Siemens şirketinin, Moskova Tahkim Mahkemesi’ne başvurarak Tehtopromeksport şirketi ve Alman-Rus ortaklığındaki “Siemens Gaz Türbini Teknolojileri” şirketi aleyhine dava açıldığını bildirildi. Fakat Moskova’daki Tahkim Mahkemesi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a yasa dışı olarak sevk edilen Siemens gaz türbinlerini haczetmeyi reddetti.

AB, İşgal edilen Kırım’a, yasa dışı olarak Siemens gaz türbinleri sevk eden İnteravtomatika şirketini yaptırım listesine dahil etti.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

KIRIMOĞLU: SU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN KIRIM’I MAHVEDECEKLER

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki su sorunu çözme girişimlerinin, yarımadanın ekolojisini olumsuz etkileyeceğini ifade etmiş; işgalcilerin Kırım’da yeni su kuyuları açarak, yarımadayı mahvedeceğini vurgulamıştı.

İşgalci yönetimin, su sorunu çözme yöntemlerini değerlendiren Kırımoğlu, “Şu anda yeraltı suyu çıkarmak için yeni kuyu açılmasına ağırlık veriyorlar. İlk olarak yeraltı suyu rezervleri sınırsız değil ve tüm Kırım’a suyla sağlamaya yetmeyecektir. İkinci olarak, Kırım’ın ekolojisi için büyük tehdit oluşturuluyor. Tatlı su çıkarıldıktan sonra oluşan boşluklara deniz suyu dolduruluyor ve tüketimi uygun olmayan çeşitli kanalizasyon suları dolduruluyor. Bu da toprağın tuzlanmasına yol açıyor.” ifadelerini kullandı.