İşgalcilerin Kırımoğlu'na karşı açtıkları davada Ervin İbragimov tanık olarak gösterildi

26 Haziran 2020, 20:46

İşgalcilerin, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında kurguladığı sözde dava çerçevesinde dün düzenlenmesi gereken ön duruşmanın tarihini erteledi.

Avukat Nikolay Polozov konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Kırım’ın sözde Savcı Yardımcısı Sergey Bulgakov’un Kırımoğlu ve savunmasına iddianameyi gönderme zahmetine girmediğini anlattı.

SÖZDE SAVCI YARDIMCISININ HATASI YÜZÜNDEN SAVUNMA İDDİANAMEYİ İNCELEYEMEDİ

Avukat, “Savunma tarafı iddianameyi inceleme şansına ve ‘mahkeme sürecinde’ hangi tanık ve kanıtların kullanılacağı hakkında hiçbir bilgiye sahip olamadı. Tüm bunlar duruşma öncesinde yapılmalı.” diye kaydetti.

Polozov, sözde Savcı Yardımcısının hatası yüzünden Kremlin kontrolündeki sözde Armanpazarı (Armyansk) Kent Mahkemesinin ön duruşmanın tarihini ertelediğini belirtti. Ön duruşmanın tarihi 9 Temmuz 2020 olarak belirlendi.

4 YIL ÖNCE KAÇIRDIKLARI ERVİN İBRAGİMOV’U TANIK OLARAK GÖSTERDİLER

Bununla birlikte avukat Polozov, işgalci yetkililerin, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında kurguladığı sözde iddianameye tanık olarak, 2016 yılında işgalcilerce kaçırılan ve  4 yıldır kayıp olan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov’u dahil ettiğini bildirdi.

“İBRAGİMOV’UN DAVAYA DAHİL EDİLMESİ MİDE BULANDIRICI”

Avukat yaptığı açıklamada, “Bu korkunç bir alaycılık mı? Evrin’in akrabaları, yakınları ve arkadaşlarına bir kere daha baskı uygulama girişimi mi? Veya tamamen aptalca yapılan bir dikkatsizlik mi?. İki cevap seçeneği de mide bulandırıcı; aynı Rusya’nın işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik yaptığı her şeyin mide bulandırıcı olduğu gibi.” diye kaydetti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bundan dört yıl önce, 24 Mayıs 2016 günü akşam saatlerinde evinin yakınında kaçırılan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi 31 yaşındaki Ervin İbragimov 3 Mayıs 2014 tarihinde Armyansk kontrol noktasına  (işgalcilerin oluşturduğu kontrol noktası)  Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’yu karşılamaya giden Kırım Tatarlarının arasında yer almıştı.

SUÇLAMALARIN DAYANAĞI YOK

İşgalciler, Kırımoğlu’nu güya “Rusya sınırını yasa dışı olarak geçmek”, “Patlayıcı maddeleri satın almak ve bulundurmak” ve “Ateşli silahları dikkatsizce saklamak ve onların başka bir kişi tarafından kullanılması için koşullar yaratmak” ile suçluyor. 

ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE SUÇLANAMAZ

Bilindiği gibi Rusya işgal ettiği Kırım’ı kendi toprağı olarak kabul etse de uluslararası hukuka göre Kırım, Ukrayna toprağıdır. Buna rağmen işgalciler, 2014 yılında Kırımoğlu’nun Ukrayna anakarasından Kırım’a gelişinde, “Armyansk” kontrol noktasından (işgalcilerin oluşturduğu kontrol noktası) belge göstermeksizin geçerek sözde “Rusya devlet sınırını ihlal ettiğini” ileri sürüyor. Temeli olmayan bu suçlamadan dolayı Kırımoğlu, uluslararası hukuka göre de suçlanamaz.

HAYSER CEMİLOĞLU DAVASI

Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 tarihinde yakın aile dostu Fevzi Edemov’u bir kaza sonucu ateşli silahla yaraladı. Olaydan sonra Edemov hayatını kaybetti. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Hayser Cemiloğlu, işgalci güçler tarafından yarımadadan yasa dışı bir şekilde Rusya’ya kaçırılarak, Krasnodar bölgesinde yasa dışı bir şekilde yargılanmaya başladı.

Rusya’nın Krasnodar Bölge Mahkemesi, 10 Haziran 2015 tarihinde Hayser Cemiloğlu’nu 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. 2 Eylül 2015’te Rusya Yüksek Mahkemesi, Krasnodar Bölge Mahkemesinin Hayser Cemiloğlu’na verdiği 5 yıl hapis cezası kararını değiştirdi ve hapis cezasını 3,5 yıla indirdi. Astrahan şehrinde alıkonulan Hayser Cemiloğlu, 25 Kasım 2016’da serbest bırakıldı. Cemiloğlu, serbest bırakılmasının ardından avukatı Nikolay Polozov ile Ukrayna’ya gitmişti.

Kırım Tatar halkının milli liderine yönelik, “Patlayıcı madde bulundurma” ve “Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etme” gibi sözde suçlamalar da bu davadaki silahın evde bulundurulmasına dayandırılıyor.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Rus baskısı