İşgalcilerin Kırım Tarihi ders kitabıyla ilgili skandal devam ediyor!

06 Şubat 2020, 12:24

İşgal altındaki Kırım’da, “Kırım Tarihi” adlı 10. sınıf ders kitabıyla ile ilgili skandal devam ediyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında “Kırım Tatarları-İşbirlikçiler” adlı bir bölümün bulunduğu ve Kırım Tatar halkına yönelik nefret suçu işleyen ifadeler içeren kısımların kaldırılarak, kitapların Kırım’daki okullara yeniden dağıtıldığı bildirildi.

İŞBİRLİKÇİ FORMANÇUK’TAN KÜSTAH AÇIKLAMA!

20 Ocak 2020 tarihinde İsmail Gaspıralı madalyasına layık görülen politikacı ve yazar Aleksandr Formançuk işgalci haber ajanslarına verdiği röportajda, “Ben kitabın yazarlarından biriyim. Sayfaların kaldırılması hoşuma gitmedi. Bu sorun, başka türlü çözülebilirdi. Yazarlar grubunun tarih üzerinde yaptıkları çalışmalar, siyasi baskıya uğratılmaması gerekiyor. Bence, toplum da bu gibi hareketleri desteklemiyor.” ifadelerini kullandı. 

Aleksandr Formançuk, verdiği röportajda ders kitabında belirtilen tarihi bilgilerin sadece bir millete ait olmadığını ve yazarların Kırım Tatarlarına hakaret etmek istemediğini iddia ediyor. Ancak, kitaptaki “işbirlikçi Kırım Tatarları” ifadeleri direkt olarak Kırım Tatar halkını tahkir ediyor ve nefret suçuna zemin hazırlıyor.

Bu nedenle insan hakları aktivistleri, daha önce kitabın etnik çatışmalara yol açacağı gerekçesiyle yasaklanmasını teklif etmişlerdi.

KIRIM TATAR HALKINA İFTİRA EDEN VE NEFRET SUÇUNUN SOMUT DELİLİ OLAN İFADELER!

Söz konusu kitabın “İşgalcilerin ulusal politikası: İşbirlikçilik” isimli bölümünde, Kırım Tatarlarına iftira içeren ve nefret suçunun somut delili olan kısımlarda aynen şu ifadeler kullanılıyor:

“Kırım nüfusunun ulusal kompozisyonun özellikleri nedeniyle, Alman komutanlığı derhal Kırım Tatarlarını iş birliği yapmaya teşvik etmek için önlemler aldı. Kırım Tatarlarının bir kısmı Alman işgalcileri buketlerle, meyve ve şarapla karşıladı. Onları “kurtarıcılar” olarak gördü. Bir çoğu aktif olarak onlara yardım etti.” 

“1943 yılının Mayıs ayında en eski Kırım Tatar milliyetçilerden biri olan A. Özenbaşlı, Hitler adına Almanya ve Kırım Tatarları arasında işbirliği programı ile muhtıra dilekçesi gönderdi.”

SKANDAL TARİH DERSİ KİTABI KIRIM’DAKİ OKULLARDA!

Daha önce işgal edilen Kırım’da İkinci Dünya Savaşı esnasında “Kırım Tatarları-işbirlikçiler” adlı bir bölüm bulunduran ve “Kırım Tatar halkına yönelik nefreti doğurtan” ifadeler içeren 10. sınıf  tarih ders kitapları Kırım okullarına iade edildiği bildirilmişti.

Krım.Realii kaynağına göre öğrencilerin aileleri işgalci idarece dağıtılan ders kitaplarının eski olduğunu, ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında “Kırım Tatar nüfusunun çoğunluğunun Almanlara sadık olduğunu ve birçoğunun aktif olarak onlara yardımcı olduğunu” iddia eden kısımların koparıldığını, toplam 6 sayfanın hemen hemen her kitapta eksik göründüğünü söyledi.

TEPKİLERE YOL AÇMIŞTI

Rus işgali altındaki Kırım’da 2019’un başında, Kırım Tarihi adlı 10. sınıf ders kitabı skandala yol açmıştı. Kırım’ın sanat ve eğitim erbapları, avukatlar bu kitabı okul programından çıkartmak talebiyle sözde Kırım Eğitim Bakanına başvurmuşlardı.

Daha sonra ders kitabının okul kütüphanelerinden kaldırılmasına yönelik duyurular yapılmıştı. 25 Mart 2019’da sözde Kırım Eğitim Bakanlığı, Avukat Lenura Yengulatova’nın talebine bir yanıt olarak, 10. sınıf için  “Kırım Tarihi” ders kitabının yarımadadaki okullarda kullanılmadığını söylemişti. 11 Mayıs 2019’da da sözde Kırım hükûmeti tarih ders kitabının skandal paragraflarını “yapıştırmaya”, “boyamaya” ve “kesmeye” karar verdiklerini açıklamışlardı.

İşgal Altındaki Kırım
Kırım Tarihi
Rus propagandası
skandal ders kitabı
Bunlara da bakın: