İşgalcilerin Karadeniz'i sorumsuzca kirletmesi menenjit salgınına neden oldu

04 Kasım 2019, 11:54

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akyar (Sivastopol) kenti yakınlardaki deniz suyunun kirliliği yüzünden ağustos 2019’da 16 çocuğun menenjit hastalığı kaptığı bildirildi.

Rusya Bilimler Akademisi Deniz Hidrofizik Enstitüsü Müdür Yardımcısı Anton Georga-Kopulos, 31 Ekim 2019 tarihinde Akmescit’te düzenlenen basın toplantısında bir açıklama yaparak; menenjit vak’alarına Karadeniz’in yüksek oranda atık sularla kirlenmesinin sebep olduğunu vurguladı.

Georga-Kopulos, “Atık su arıtma tesisleri mümkün olan en hızlı şekilde tasarlanmalı ve en üst seviyede inşa edilmelidir. Bu büyük ölçüdeki antropojenik yükü azaltacaktır. Yazın Akyar’da bulaşıcı hastalıkların sayısında keskin bir düşüş göreceksiniz.” diye kaydetti.

Bilindiği üzere, daha önce Kırım’ın Akyar (Sivastopol) kenti yakınında bulunan Laspi koyunda sudaki zararlı maddelerin yoğunluğunun normal seviyenin 5 katını aştığı bildirilmişti. Su kirliliğine Karadeniz’e boşaltılan atık suların sebep olduğu belirtilmişti. İşgalcilerden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Vodokanal Devlet Şirketinin” kuralları ihlal ederek Karadeniz’e atık suları boşalttığını ifade edilmişti.

atık su
karadeniz
Kırım'im işgali
menenjit
Bunlara da bakın: